11/04/2023 16:15

Моніторинговий візит до служби у справах дітей виконавчого комітету Шевченківської районної в місті Полтаві ради

Працівники Департаменту моніторингу додержання прав дитини та сім’ї, молоді та спорту Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Олена Береговенко та Наталія Романова здійснили плановий моніторинговий візит до служби у справах дітей виконавчого комітету Шевченківської районної в місті Полтаві ради (далі – Служба).

Під час моніторингового візиту встановлено, що на обліку в Службі перебуває 137 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, та 19 дітей, які перебувають в складних життєвих обставинах (далі – СЖО).

Відповідно до штатного розпису затвердженого Шевченківською районною в місті Полтаві радою у Службі працює 8 осіб, фактично виконують обов’язки 7 осіб, натомість в районі проживають 24 000 дітей.

У рамках візиту моніторами було встановлено, що всупереч вимогам Порядку забезпечення соціального захисту дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі таких, які постраждали від жорстокого поводження, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 01.06.2020 № 585, Службою понад два роки не створюється міждисциплінарна команда.

Під час вибіркового вивчення особових справ дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, було виявлено порушення прав дітей на отримання аліментів, оскільки позови, подані органом опіки не містили вимоги про стягнення аліментів з батьків. Також в справах не міститься інформація про виплату дітям пенсії по втраті годувальна, по інвалідності та інших видів державних соціальних виплат.

Обліково-статистичні картки дітей, які перебувають у СЖО, дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, незаповнені, а саме відсутня основна інформація про дитину, видрукувані примірники карток непідписані та незавірені печаткою.

Поряд з цим індивідуальні плани соціального захисту дитини, яка опинилася у складних життєвих обставинах, дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування складаються формально та переглядаються один раз на рік.

Водночас Служба щороку повинна готувати висновок про стан утримання, навчання та виховання дитини на основі інформації, що надається соціальним працівником, який здійснює соціальне супроводження сім’ї, вихователем дошкільного навчального закладу або класним керівником загальноосвітнього навчального закладу, в якому навчається дитина, дільничним лікарем-педіатром, дільничним інспектором місцевого відділку міліції, але висновки складено формально та документів на підставі яких він  готується в справі немає.

Зазначене свідчить про відсутність співпраці між Службою та районним Центром соціальних служб, підрозділом ювенальною превенції, закладами охорони здоров’я, навчальними закладами.

Слід зауважити, що більшість Журналів та Книг Службою належно не оформлені.

За результатами моніторингового візиту Уповноваженим буде скеровано листи реагування з метою усунення порушень прав дітей.