11/12/2023 15:45

Моніторинговий візит до Полтавського спортивного ліцею Полтавської обласної ради

З метою перевірки додержання прав дітей на безпечне освітнє середовище, безпечні та гідні умови проживання в умовах воєнного стану працівником Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ларисою Кармазіна-Денисенко разом з регіональним експертом проєкту  «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми» за підтримки UNICEF Ukraine Дар’єю Каневською та представником громадськості Сергієм Безою, здійснено моніторинговий візит до Полтавського спортивного ліцею Полтавської обласної ради (далі – Спортивний ліцей).

Спортивний ліцей – заклад спеціалізованої освіти, що забезпечує здобуття освіти спортивного профілю одночасно із здобуттям повної загальної середньої освіти на всіх або окремих її рівнях, заснований на майні спільної (комунальної) власності територіальних громад сіл, селищ і міст Полтавської області та переданий в управління Департаменту освіти і науки Полтавської обласної військової адміністрації. Спортивний ліцей здійснює спортивну підготовку спортивно-обдарованих дітей та підлітків.

Проєктна потужність закладу розрахована на 350 осіб. На 2023/2024 навчальний рік у ліцей зараховано 339 учнів, з них дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування – 10, внутрішньо переміщених осіб - 27, дітей з інвалідністю - 2.

З метою забезпечення рівного доступу до якісної освіти, у закладі функціонує пансіон для проживання дітей, які доїжджають на навчання з інших населених пунктів. На день перевірки в пансіоні проживало 79 вихованців. Діти забезпечені п’ятиразовим харчуванням.

Територія закладу огороджена та доглянута, облаштовані зони для відпочинку та спортивних занять. Належно організовані навчальний процес та дозвілля.

За результатами моніторингу встановлено, що у Спортивному ліцеї дітям створено умови для здобуття освіти, проживання і перебування, витримується санітарно-гігієнічний, світловий, повітряний і питний режими. Учасники освітнього процесу мають можливість отримувати консультації психолога та соціального педагога.

Адміністрація Спортивного ліцею дотримується вимог та рекомендацій щодо організації безпечної роботи закладу: наявні укриття, в навчальному та спальному корпусах, які укомплектовані на випадок оголошення повітряної тривоги, зокрема, наявні: електроенергія, запас води, лавки для сидіння, медичний кабінет, є можливість забезпечити дітям освітній процес (покриття бездротовим Інтернетом Wi-fi), у наявності генератор. У будівлях розміщені інформаційні покажчики руху до укриття.

Проте, під час відвідування закладу були виявлені порушення права дітей на охорону здоров’я та медичну допомогу, на достатній життєвий рівень, здійснення соціального захисту, зокрема:

- укриття частково потребує ремонтних робіт;

- потребують оновлення та контролю за терміном придатності медичні препарати, які знаходяться у кабінеті лікаря;

- було виявлено порушення вимог пожежної безпеки, зокрема житлові приміщення не обладнані автоматичною пожежною сигналізацією;

- відсутність кабінок/перегородок у санвузлах, що порушує право дітей на приватність;

- душові кімнати обмежені у доступі для дітей - встановлено графік відвідування, а також відсутні шторки, або дверцята;

- при перевірці особових справ дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування,  було виявлено, що у справах відсутня інформація про статус дітей та рішення органу опіки та піклування про форму влаштування дітей, відсутнє повідомлення закладу до органу опіки та піклування за місцем проживання (перебування) сім’ї дитини про прийняття рішення щодо влаштування/зарахування дитини на цілодобове та відсутня згода на її зарахування, відсутні обліково-статистичні картки та індивідуальні плани соціального захисту дітей,

- в особових справах учнів відсутні письмові заяви  одного з батьків, або іншого законного представника, погодженої з вчителем (тренером-викладачем) із спорту щодо перебування в пансіоні у вихідні та святкові дні, під час канікул;

- відсутній журналу обліку заяв та повідомлень про вчинення насильства в сім’ї або реальну загрозу його вчинення.

У ході спілкування з вихованцями було з’ясовано, що діти задоволені умовами, навчанням та ставленням працівників.

За результатами моніторингового візиту буде підготовлено звіт, відповідні листи та акти реагування.

Нагадуємо, що у разі порушення прав, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.

Або через громадську приймальню Уповноваженого у Полтавській області: за адресою вул. Соборності, 45-А, каб. 1, тел. 0971992379.