24/08/2023 15:35

Моніторинговий візит до Магальського дитячого будинку-інтернату у Чернівецькій області

Представник Уповноваженого у Чернівецькій області Ірина Ісопенко та директор Головного управління Національної сервісної служби у Чернівецькій області Іларій Мінтянський відвідали Магальський дитячий будинок-інтернат у Чернівецькому районі Чернівецької області з метою здійснення моніторингу додержання прав дітей в умовах воєнного стану.

Заклад є стаціонарною соціально-медичною установою, призначеною для тимчасового (до шести місяців) або постійного (понад шість місяців) перебування або проживання дітей з інвалідністю віком від 4 до 18 років (вихованці) та осіб з інвалідністю віком від 18 до 35 років (підопічні), які мають порушення фізичного, інтелектуального розвитку та психічні розлади і за станом здоров’я потребують стороннього догляду, побутового обслуговування, медичної допомоги, освітніх послуг, комплексу реабілітаційних заходів і згідно з медичним висновком не мають протипоказань для перебування в зазначеній установі незалежно від наявності осіб, зобов’язаних згідно із законом їх утримувати.

Під час візиту увагу моніторів було зосереджено на питаннях додержання прав дітей на належні умови утримання, догляд, проживання, соціальний захист та медичне забезпечення.

Будинок-інтернат розрахований на одночасне проживання або перебування в ньому 65 дітей. На час проведення моніторингового візиту в закладі перебувало 55 дітей (44 дитини евакуйовані з Дружківського дитячого будинку-інтернату у зв’язку з військовою агресією Росії проти України). Із загальної кількості дітей 2 дитини мають статус дитини-сироти, 21 дитина позбавлена батьківського піклування та 32 дитини перебувають за заявами батьків.

Одночасно на зміні перебуває 6 осіб молодшого медичного персоналу, які відповідають за збереження життя та здоров’я дітей – з розрахунку на одну молодшу медичну сестру 9 дітей, що є перевантаженням для працівників, і унеможливлює забезпечення належного рівня реабілітації та догляду дітей.

Директор закладу вжила заходів щодо покращення санітарно-гігієнічних медичних умов та організації дозвілля для вихованців: облаштовано пандуси, внутрішні вбиральні, здійснено ремонт актової зали, здійснено капітальний ремонт медичного корпусу (наявна сенсорна кімната, масажний кабінет, оглядова для проведення медичного огляду вихованців лікарями, кабінет лікувальної фізкультури, фізкабінет). Крім Вирішується питання облаштування м'якої кімнати для дитини, якій призначене особливе лікування.

У користуванні є автомобіль, пристосований для перевезення маломобільних груп населення.

За результатами візиту учасниками моніторингової групи встановлено деякі порушення законодавства в частині надання соціальних послуг:

- відсутні договори на надання соціальних послуг дітям, які переміщені з комунальної установи «Дружківський дитячий будинок-інтернат»;

- відсутні індивідуальні плани комплексної реабілітації та індивідуальні плани надання соціальних послуг;

- встановлено відсутність декларації з лікарем на медичне обслуговування у 9 вихованців, при цьому решта декларацій укладені з попередніми опікунами, які вже не є законними представниками підопічних.

Також монітори зафіксували наступні проблемні питання:

• в особових справах вихованців відсутні або протерміновані індивідуальні плани соціального захисту дитини, яка перебуває у складних життєвих обставинах, дитини-сироти та дитини, позбавленої батьківського піклування.

• у коморі закладу для зберігання продуктів не дотримано санітарних норм, приміщення захаращене зайвими речами (овочі зберігаються в приміщенні разом з банками фарби, інвентарем для прибирання, особистими речами працівників);

• наявне укриття потребує проведення ремонтних робіт, оскільки цільове призначення одного із укриттів було для овочесховища;

• спальні кімнати перенаповнені, бракує твердого інвентаря (стільців, приліжкових тумб);

• не у всіх ліжках наявні бічні поручні, перила, потрібні для убезпечення вихованців та підопічних від падінь.

Відповідно до виявлених проблемних питань у роботі Магальського дитячого будинку-інтернату будуть підготовлені листи реагування до відповідних органів з рекомендаціями  вжити невідкладних заходів щодо усунення виявлених недоліків у ході перевірки.

Нагадуємо, у разі порушення Ваших прав або прав Вашої дитини кожен громадянин України може звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08.