19/02/2025 09:49

Моніторинговий візит до Гімназії №5 Шепетівської міської ради у Хмельницькій області

Представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Хмельницькій області спільно з експертом проєкту «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми» відвідали Гімназію №5 Шепетівської міської ради Хмельницької області.

Здійснили моніторинг додержання прав дітей у закладі. Основну увагу зосередили на питаннях створення безпечного освітнього середовища, харчування, надання медичної допомоги, організації роботи закладу в умовах воєнного стану.

Гімназія є закладом освіти першого-другого рівнів. На день моніторингового візиту у закладі навчались 276 учнів, з яких 7 мають статус дитини-сироти і дитини, позбавленої батьківського піклування, 9 дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, 48 дітей з інвалідністю та 37 дітей з числа внутрішньо переміщених осіб.

У гімназії облаштували 3 спеціальні класи, в яких навчається 27 дітей. Це єдиний заклад освіти Хмельницької області, у складі якого є спеціальні класи. Також в закладі функціонують ресурсні кімнати,  кабінети ЛФК, логопеда, кімнати психологічного розвантаження, спортивні та актовий зали, бібліотека, театральна студія, приміщення для соціально-побутового орієнтування, відкритий ігровий та літній майданчики.

Пансіон гімназії, який розрахований на цілодобове проживання 80 вихованців, наразі не функціонує через відсутність в освітньому закладі власного укриття. Попри це, усі діти, які були зараховані до пансіону (61 дитина), продовжують навчатись в гімназії.

З метою дотримання вимог щодо безпечного перебування дітей під час воєнного стану закладом освіти укладено договори тимчасового безоплатного користування нежитловими приміщеннями, які облаштовані як найпростіші укриття.

Водночас під час візиту моніторингова група виявила недоліки щодо забезпечення прав дітей на належне харчування, охорону здоровʼя, доступність, зокрема:

  • ведення особових справ дітей вразливих категорій не відповідають вимогам законодавства, що може ускладнити забезпечення базових потреб дитини через відсутність важливої інформації про неї;
  • відсутні актуальні індивідуальні плани соціального захисту дітей, а наявні індивідуальні плани не містять належної інформації про їх виконання, коригування, перегляд;
  • окремі харчові продукти зберігаються на харчоблоці без дотримання вимог товарного сусідства та не мають маркування, у тому числі щодо терміну придатності;
  • на добових пробах страв, включених до щоденного меню, відсутні маркери із зазначенням дати, не зазначено період прийому їжі;
  • виявили медичні засоби, термін придатності яких закінчився; приміщення медпункту потребує ремонту;
  • не всі приміщення і територія закладу відповідають вимогам доступності для дітей з інвалідністю, що ускладнює можливості для комфортного пересування. Навчальний корпус має три поверхи і є потреба в облаштуванні підйомника/ліфтового обладнання з метою забезпечення доступності для всіх здобувачів освіти закладу (на момент візиту в гімназії навчалося 5 дітей з ДЦП, які цього потребують);
  • асфальтне покриття території закладу має значні нерівності та пошкодження, а тому також є потреба в облаштуванні території закладу відповідно до вимог безбар’єрності.

За результатами моніторингового візиту готуються звіт та відповідні листи реагування.

Моніторинговий візит здійснили в межах проєкту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) в Україні «Зміцнення інституційної спроможності системи захисту прав дитини шляхом проведення моніторингу ситуації з дітьми», що впроваджується Благодійною організацією West Support in Ukraine.

Нагадуємо, що Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у разі порушення Ваших прав чи прав Вашої дитини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0 800 501 720; 044 299 74 08.