06/02/2025 10:52

Моніторинг Славутського міськрайонного суду Хмельницької області

Група НПМ у складі головного спеціаліста Відділу сприяння роботі регіональних представництв Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Оксани Шейгец та представників громадських організацій Ольги Осередчук та Алли Касянюк, з метою реалізації функцій національного превентивного механізму здійснили відвідування Славутського міськрайонного суду Хмельницької області (далі – суд).

Мета відвідування – вивчення стану забезпечення прав обвинувачених (підсудних), засуджених осіб, які перебувають у приміщенні суду, доступності суду для осіб з інвалідністю та маломобільних груп населення

Встановлено, що суд розміщений у двох будівлях: у двоповерховій та триповерховій будівлях. У триповерховій будівлі суд займає з першого по другий поверхи, на третьому поверсі - знаходиться місцеве відділення Державної казначейської служби України, вхід до даної будівлі один.

Штатна чисельність апарату суду становить 28 штатних одиниці, з них вакантними є 5 посад. Незважаючи на те, що по штату у суді передбачено 9 суддів, судочинство у суді здійснюють фактично 4 судді, із них 2 судді відряджених.

В  будівлях суду обладнано 5 залів для судових засідань, три з яких для слухання кримінальних проваджень (облаштовані боксом з органічного скла). Охорона приміщення суду та пропускний режим здійснюється службовими особами Територіального управління Служби судової охорони у Хмельницькій області, якими ведеться перевірка документів та реєстрація пропуску осіб до приміщення суду. Також ведуться відеоспостереження як по периметру будівель так і всередині приміщень судів.

Утім, в ході відвідування виявлені порушення прав людини у діяльності установи, зокрема:

  • у приміщеннях суду відсутні турнікети, в одній із будівель є рамка металодетектора, однак вона перебуває в несправному стані;
  • в одній із будівель  суду відсутня кімната для роботи адвоката з підсудними (засудженими);
  • відсутній відповідний шлюз для заїзду спецавтотранспорту;
  • в одному із будівель суду не функціонує кімната для підсудних (засуджених) та кімната для конвою;
  • відсутні ізольовані маршрути для конвоювання підсудних (засуджених) до залів судових засідань для слухання кримінальних справ;
  • санітарно-гігієнічні будівлях суду є непристосованими для людей з особливими потребами.

Нагадуємо, що у разі порушення прав людини і громадянина можна звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;
  • на гарячу лінію: 0 800 501 720; 044 299 74 08.