09/01/2023 14:58

Моніторинг Пункту тимчасового розміщення біженців у м. Яготин Київської області

Працівником моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини було проведено безвиїзний моніторинг Пункту тимчасового розміщення біженців у м. Яготин Київської області (далі – ПТРБ).

ПТРБ у м. Яготин Київської області розпочав свою діяльність у 2017 році і розрахований на одночасне проживання 101 особи.

ПТРБ у м. Яготині, Київської області здійснює своє функціонування відповідно до Положення про Пункт тимчасового розміщення біженців у м. Яготині Київської області, затвердженого наказом Державної міграційної служби України від 29.05.2019 №162.

Кількість персоналу за штатним розписом ПТРБ – 42 особи, фактично на 01.12.2022p. – 39 осіб.

Кількість біженців шукачів притулку за 2021 рік становила 95 осіб. 3 01.01.2022 року по 01.04.2022року обліковувалось 83 особи. 3 01.05.2022 по 01.12.2022 року обліковується 4 особи.

ПТРБ оснащений системою відеонагляду, системою протипожежного сповіщення, внутрішніми пожежними кранами та зовнішнім пожежним гідрантом. В адміністративному корпусі та на всіх поверхах де проживають біженці шукачі притулку розміщені стенди з інформацією складеною державною мовою та мовою, зрозумілою шукачам притулку.

До змін, що відбулися після введення в Україні воєнного стану можна віднести масове виселення тимчасово розміщених осіб в зв’язку з військовими діями, шляхом виїзду на більш безпечні території в інші країни Європи.

Порядок розміщення та ведення документації щодо обліку біженців та ïx особових справ в ПТРБ здійснюються згідно п. III «Положення про пункти тимчасового розміщення біженців» від 14 червня 2018 року № 503.

Проходження первинного медичного огляду біженцями здійснюється згідно з п. III підп. 14 Положення про пункти тимчасового розміщення біженців від 14 червня 2018 року № 503.

У ПТРБ розміщуються особи які мають пройдений відповідний медичний огляд та медичну довідку, що підтверджує проходження даного огляду. У разі виникнення скарг на стан здоров’я під час проживання в ПТРБ, тимчасово розміщені особи, мають можливість звертатися в Пункт охорони здоров’я в ПТРБ, де отримують направлення та мають можливість в подальшому звертатися в заклади охорони здоров’я.

Будівля ПТРБ обладнана пандусами для доступу осіб з інвалідністю. Харчування осіб, розміщених в ПТРБ, здійснюється згідно з п. III , підп. 39-42 Положення про пункти тимчасового розміщення біженців від 14 червня 2018 року N 503, а також згідно постанови Кабінету міністрів України від 11 березня 2015 р. № 144, в якій зазначено норми харчування для дорослих осіб та дітей віком до одного року, старше одного року, від 1-го до 3-х років, від 3-х до 6 років, від 6 до 10 років, від 10 до 13, від 13 до 18 років, відповідно до найменування продуктів та ïx калорійності на одну особу на добу.

Умови проживання біженців в ПТРБ організовані всім необхідним відповідно до п. III підп. 21- 33 Положення про пункти тимчасового розміщення біженців від 14 червня 2018 року № 503.

У ПТРБ обладнані кімнати для прання та прасування білизни. На кожному поверсі обладнані кухні для приготування та споживання їжі. Житлові кімнати обладнані бойлерами, меблями: ліжками, столами, стільчиками, шафами, тумбами тощо.

При поселенні в ПТРБ тимчасово розміщеним особам видається посуд та постільна білизна. Забезпечення засобами гігієни тимчасово розміщених осіб ПТРБ не здійснює, оскільки відсутні регламентовані норм на 1 особу.

Доступність засобів зв’язку здійснюється згідно з п. III, підп. 30 Положення про пункти тимчасового розміщення біженців від 14 червня 2018 року № 503. В ПТРБ тимчасово розміщені особи забезпечені доступом до мережі Інтернет.

Тимчасово розміщені особи в ПТРБ мають можливість повною мірою при бажанні проходити соціальну адаптацію, а саме: для дітей з обов’язковим відвідуванням навчальних закладів, завдяки БФ мають доступ до проходження мовних курсів мають усі бажаючі біженці.

Уci соціальні виплати, якими забезпечує держава дану категорію населення, відбуваються на загальних підставах, так як i для громадян України, наприклад такі соціальні виплати: багатодітним сім’ям; допомога при народженні дитини та інші види допомоги згідно з чинним законодавством.

ПТРБ налагоджено співпрацю із громадськими організаціями, зокрема БФ «Рокада» та БФ «Право на захист».

За результатами моніторингу було надано рекомендації адміністрації ПТРБ Звіт за результатами моніторингу з рекомендаціями направлено керівництву ПТРБ до відома.