30/01/2023 15:46

Моніторинг дотримання прав дітей на безпечне освітнє середовище в умовах воєнного стану у Хмельницькому спортивному ліцеї

З метою проведення моніторингу дотримання прав дітей на безпечне освітнє середовище в умовах воєнного стану працівник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Оксана Шейгец та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого в Хмельницькій області Ольга Осередчук здійснили моніторинговий візит до Хмельницького спортивного ліцею.

Хмельницький спортивний ліцей – комунальний заклад спеціалізованої освіти спортивного профілю (далі – Заклад), який забезпечує здобуття учнями відповідно базової та повної загальної середньої освіти і поглиблену спортивну підготовку, розвиток спортивних здібностей та обдарувань здобувачів освіти, створює умови для розвитку їх індивідуальних здібностей з метою досягнення високих спортивних результатів та поповнення національних збірних команд у поєднанні із здобуттям відповідної освіти. Відповідно до Статуту, спортивні відділення Закладу працюють за напрямками: футбол; футзал; дзюдо; бокс; вільна боротьба.

Станом на момент проведення моніторингу у Закладі навчається 217 учнів (19 дівчаток, 198 хлопчиків), з них: 25 дітей із числа внутрішньо переміщених осіб, 40 - із багатодітних сімей.

Наповнюваність учнів у класах становить - до 30 осіб; навчально-тренувальних груп з видів спорту – визначається навчальним планом в залежності від рівня кваліфікації спортсмена. Заклад освіти у своєму складі має пансіон, що забезпечує проживання та утримання, станом на момент моніторингу, 135 учнів. Учні Закладу освіти забезпечуються проживанням в пансіоні за рахунок коштів Засновника – Хмельницької міської ради. Для учнів Закладу організовано чотириразове харчування.

З метою гарантування безпеки дітей в умовах воєнного стану Закладом облаштовано чотири укриття. В укриттях облаштовані місця для сидіння, доступ до мережі Internet, наявні сформовані аптечки, є запаси питної та технічної води, забезпечено доступ до санітарно-гігієнічного приміщення (придбано біотуалети). Проте, запаси харчових продуктів (продуктів тривалого зберігання), на момент візиту, сформовані не були.

На підставі висновків Хмельницького районного управління Головного управління ДСНС у Хмельницькій області облаштовані укриття придатні до використання, однак за умови використання резервного штучного освітлення. У Закладі наявні 10 ламп, які забезпечують резервне штучне освітлення в укриттях. Утім, наявна кількість засобів резервного освітлення (лампи) не є достатньою при наявному наповненості учнями Закладу. У Закладі генератори для забезпечення резервного штучного освітлення укриттів відсутні.

Наказом Закладу від 30.08.2022 року №77/од затверджено алгоритм дій учасників освітнього процесу за сигналами оповіщення цивільного захисту  “Увага всім”, “Повітряна тривога”. Розроблені шляхи евакуації учасників освітнього процесу до облаштованих укриттів. Під час спілкування із учнями було з’ясовано, що вони обізнані із алгоритмом своїх дій, а також з наявними шляхами евакуації до закріпленого за певним класом укриття.

З метою створення безпечного освітнього середовища та протидії булінгу (цькуванню), насильству, у Закладі на навчальний 2022/2023 рік наказом директора від 31.08.2022 за №88/од затверджено ряд заходів щодо запобіганню та протидії насильству. Протягом 2021-2022 роки та станом на момент моніторингу випадки насильства (булінгу) у навчальному закладі зафіксовано не було. З учнями, батьками, а також з педагогічним колективом, тренерами працює практичний психолог, проводяться різноманітні анкетування серед учнів, інтерактивні ігри з питань запобігання всіх проявів насильства (булінгу). Налагоджена співпраця із представниками ювенальної поліції, служби у справах дітей міста тощо. В умовах воєнного стану, робота психолога спрямована на роботу з дітьми із числа внутрішньо-переміщених осіб, на їх психологічний стан. З учнями проводяться як індивідуальні так і групові заняття. Проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота для учнів, батьків як на офіційній веб сторінці Закладу, в соціальній мережі Facebook так і на інформаційних стендах в Закладі освіти.

Результати моніторингового візиту були обговорені з керівництвом Закладу, в подальшому готується звіт з відповідними рекомендаціями.