14/12/2023 17:34

Моніторинг додержання житлових прав громадян Старокостянтинівською міською радою Хмельницької області

Департамент моніторингу додержання соціальних та економічних прав Секретаріату Уповноваженого здійснив дистанційний моніторинг до Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області щодо додержання житлових прав громадян.

Крім того, під час моніторингу досліджувались питання організаційних заходів та кількісних показників виконання вимог двох Порядків, положення яких затверджено постановами Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. № 284 «Про Порядок визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам» (далі – Порядок № 284) та від 19 квітня 2022 р. № 473 «Про затвердження Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд» (далі – Порядок № 473).

Моніторингом встановлено:

-об’єктом моніторингу рішенням виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області від 30.12.2021 № 417 створено комісію щодо визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам та затверджено її персональний склад, затверджено Положення про комісію щодо визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам, Акт щодо визначення та відшкодування розміру збитків власникам землі та землекористувачам, Повідомлення про добровільне відшкодування збитків, що відповідає вимогам пункту 2 Порядку № 284;

-абзацом другим пункту 2 Порядку № 284 передбачено, що окрім представників виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, до складу комісій включаються, зокрема представники територіальних органів Держгеокадастру, Держекоінспекції, фінансових органів, проте до складу комісії, утвореної рішенням виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради Хмельницької області від 30.12.2021 № 417, не включено представників територіальних органів Держекоінспекції, фінансових органів.

До об’єкту моніторингу від громадян щодо пошкодженого або знищеного майна (житла) з моменту введення воєнного стану надійшло 153 заяв.

Об’єктом моніторингу здійснювались попередні візуальні огляди пошкоджених об’єктів, внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, зокрема, житлового фонду (житла), за результатами яких:152 об’єкти – пошкоджено; 1 об’єкт – зруйновано.

Однак, до проведення попередніх візуальних оглядів пошкоджених об’єктів та розроблення плану робіт об’єктом моніторингу не залучались фахівці з обстеження, які визначені у пунктах 2, 21 і 22 Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об’єктів будівництва, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 квітня 2017р. № 257.

Об’єктом моніторингу розроблено та затверджено план робіт з обстеження пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації об’єктів, зокрема, житлового фонду (житла) та оприлюднено його на офіційному вебсайті.

Проведено 127 комісійних обстежень пошкоджених об’єктів житлового фонду (житла), за результатами яких складено 127 актів комісійного обстеження.

124 об’єкта відновлено шляхом ремонту, в тому числі капітального ремонту.

Разом з тим, об’єктом моніторингу, всупереч законодавству:

не ведеться облік осіб, які проживають в гуртожитках на умовах оренди (найму);

не затверджена місцева програма розвитку соціального житла.

Станом на 01.01.2023 кількість сімей та одиноких осіб, які перебувають на квартирному обліку, зокрема, які обліковуються в загальній черзі, тих, хто користуються правом першочергового забезпечення житлом та тих, хто користуються правом позачергового забезпечення житлом становила 2068 осіб/сімей, а станом на 01.01.2022 – 2039 осіб/сімей, при цьому за 2021-2022 роки сім’ї (одинокі особи) із даних черг житло не отримали.

Також станом на 01.01.2023 кількість сімей та одиноких осіб, які перебувають на соціальному квартирному обліку, зокрема, які обліковуються в загальній черзі, тих, хто користуються правом першочергового забезпечення житлом та тих, хто користуються правом позачергового забезпечення житлом становила 164 осіб/сімей,
а станом на 01.01.2022 – 153 осіб/сімей, при цьому за 2021-2022 роки сім’ї (одинокі особи) із даних черг житло не отримали.

Відсутність наданого житла сім’ям та одиноким особам, які перебувають на квартирному обліку, свідчить про недостатнє фінансування цього напрямку.

За результатами здійсненого моніторингу підготовлено звіт із зазначенням проблемних питань, які було виявлено в ході моніторингу, та об’єкту моніторингу надані рекомендації щодо їх усунення. Також під час моніторингу встановлено, що діючий Порядок № 284 не відповідає умовам воєнного стану, відповідні рекомендації будуть надані Міністерству аграрної політики та продовольства України.