22/03/2023 17:29

Моніторинг додержання процесуальних прав громадян в умовах воєнного під час розгляду Київським апеляційним судом справи про притягнення особи до адмінвідповідальності

У межах здійснення парламентського контролю за додержанням прав людини і громадянина Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини здійснюється моніторинг судових засідань, з метою недопущення порушення процесуальних прав громадян, а також, ураховуючи запровадження на території України Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» воєнного стану, Уповноваженим проводиться аналіз тих справ, які можуть становити значний суспільний інтерес та висвітлення яких матиме характер правової поінформованості суспільства.

Саме тому, інформуємо, що з грудня 2022 року Уповноваженим здійснювалось провадження за колективним зверненням захисників громадянина Л. з питання встановлення правомірності дій працівників поліції під час складення стосовно громадянина Л. протоколу про адміністративне правопорушення на підставі частини першої статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі – КУпАП).

Цікавим є те, що, як в суді першої інстанції, так і у відповідь на неодноразові листи-запити Секретаріату Уповноваженого, працівники поліції інформували про те, що автомобіль громадянина Л. було зупинено внаслідок здійснення ним підозрілих маневрів, однак водночас поліція не могла надати прямих доказів, яким було б зафіксовано саме момент руху автомобіля, обґрунтовуючи це забороною використання у період дії воєнного стану відеореєстраторів у службових автомобілях, за допомогою яких і мав би бути зафіксований рух автомобіля.

У даній справі Уповноваженим було вжито низку заходів, спрямованих на встановлення факту наявності суб’єктивного складу адміністративного правопорушення. Тобто те, чи була особа, яка перебувала у салоні автомобіля, саме водієм, який здійснював керування транспортним засобом та стосовно якого можна скласти протокол про адміністративне правопорушення на підставі частини першої статті 130 КУпАП.

Ураховуючи всі обставини справи, з метою недопущення порушення процесуальних прав громадянина Л. та його захисників, працівником Секретаріату Уповноваженого було здійснено неодноразовий моніторинг судових засідань Київського апеляційного суду.

Оскільки за результатами здійснення провадження від поліції так і не було отримано прямих доказів факту руху автомобіля, Уповноваженим, в межах своїх повноважень, було надіслано позицію судді Київського апеляційного суду із зазначенням усіх встановлених фактів.

Отже, підсумовуючи, варто наголосити на необхідності звернення уваги суспільства на певні особливості, які виникли під час дії воєнного стану на території України, які мають фундаментальне значення під час вирішення питання щодо можливості визначення особи суб’єктом вчинення адміністративного правопорушення.

З метою здійснення ефективного судового захисту та закриття справи внаслідок відсутності складу адміністративного правопорушення, особі, стосовно якої працівники поліції склали протокол про адміністративне правопорушення на підставі частини першої статті 130 КУпАП, необхідно отримати доказ факту руху свого транспортного засобу, який може бути зафіксованим саме за допомогою відеореєстраторів та нагрудних камер поліцейських, які станом на сьогодні повинні використовуватись працівниками поліції.

Нагадуємо, що в разі порушення прав, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

- за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

- на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua ;

- на гарячу лінію: 0800501720;

- за тел. 044-299-74-08