08/06/2022 09:56

Моніторинг додержання права на доступ до професійної, фахової передвищої та вищої освіти в умовах воєнного стану, зокрема на території непідконтрольній Україні

З метою здійснення парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина у сфері освіти начальником відділу права на освіту та культуру Департаменту моніторингу соціальних прав Оленою Міцерук здійснено безвиїзний моніторинг щодо додержання права людини на рівний доступ до професійної (професійнотехнічної), фахової передвищої та вищої освіти в умовах воєнного стану зокрема і на території, непідконтрольній Україні.

У ході моніторингу досліджувалися питання щодо:

- стану переміщення й евакуації закладів освіти на безпечну територію;

- забезпечення належного контролю за діяльністю закладів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти в умовах воєнного стану;

- нормативно-правового забезпечення організації освітнього процесу у сфері професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти в умовах воєнного часу;

- організованого завершення 2021/2022 навчального року;

- проведення роз’яснювальної роботи щодо актуальних питань забезпечення реалізації прав людини і громадянина на здобуття професійної (професійнотехнічної), фахової передвищої та вищої освіти в умовах воєнного стану.

Результати моніторингу свідчать, що Міністерством освіти і науки України вживаються заходи для створення безпечного освітнього середовища, організації освітнього процесу в умовах воєнного стану.

За даними МОН, станом на 01.06.2022 з тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської, Херсонської та Запорізької областей евакуйовано 32 заклади вищої освіти, 42 коледжі, 64 філії ЗВО. Переміщення закладів професійної (професійно-технічної) освіти, які знаходяться на території, непідконтрольній Україні, не проводилось.

Водночас існують проблеми та невирішені питання, що потребують прийняття управлінських рішень. З’ясовано, що 10 закладів фахової передвищої та вищої освіти Запорізької (1), Луганської (2), Харківської (4) та Херсонської (3) областей не переміщені та залишилися на тимчасово окупованій території в цих областях. Це Мелітопольський фаховий коледж культури і мистецтв, Кремінський, Старобільський, Бериславський, Куп’янський та Ізюмський медичні фахові коледжі, Балаклійський педагогічний фаховий коледж, Куп’янський автотранспортний фаховий коледж, Херсонська академія неперервної освіти, Херсонський факультет Одеського державного університету внутрішніх справ.

Цим закладам МОН заблоковано доступ до Єдиної державної електронної бази з питань освіти, оскільки інформація щодо їх діяльності відсутня. В зв’язку із цим 2727 здобувачі освіти вищезазначених закладів не мають доступ до вищої освіти та не можуть отримати документи про освіту.

Мають місце випадки, коли деякі керівники закладів вищої освіти, керуючись пунктом 1 частини 1 статті 32 Закону України «Про вищу освіту» щодо діяльності закладу вищої освіти на принципах автономії та самоврядування, приймають рішення не на користь здобувачів освіти. Від українських студентів, які перебувають за кордоном, та від їх батьків надходять повідомлення про відмову щодо переведення студентів на індивідуальний графік навчання, про вимогу з’явитися в заклад вищої освіти на складання сесії, незважаючи на те що навчання здійснювалося дистанційно.

Багато учнів, студентів, які виїхали за кордон, або стали вимушеними переселенцями, повідомляють про нестачу обладнання (комп’ютерів, мобільних гаджетів), що перешкоджає їм отримувати українську освіту і приєднуватися до дистанційного навчання.

За результатами моніторингу підготовлено звіт та відповідний акт реагування до Міністерства освіти і науки України з рекомендаціями, виконання яких сприятиме забезпеченню рівного доступу громадян до професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти в умовах воєнного cтану.