21/09/2022 09:13

Моніторинг додержання права дітей з особливими освітніми потребами на доступну освіту в Домбоківській спеціальній школі-інтернаті на Закарпатті

З метою здійснення моніторингу додержання права дітей з особливими освітніми потребами на доступну освіту працівник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Ігор Гречуха здійснив моніторинговий візит до Домбоківської спеціальної школи-інтернату І-ІІ ступенів Закарпатської обласної ради.

Слід зазначити, що 25.02.2021 року Закарпатська обласна рада рішенням №165 ліквідувала 4 спеціальні школи на території Закарпатської області, які забезпечували реалізацію права осіб з особливими освітніми потребами на здобуття загальної середньої освіти та отримання корекційно-розвиткових послуг. Питання щодо продовження навчання стосовно 99 дітей з особливими освітніми потребами на території Закарпаття не було вирішено. Таким чином, діти продовжили навчання в загальноосвітніх школах, у деяких з яких було створено інклюзивні класи, а частина дітей навчалась індивідуально.

Для забезпечення права дітей з особливими освітніми потребами Закарпатська обласна рада рішенням від 23.12.2021 року №525 створила Домбоківську спеціальну школу-інтернат І-ІІ ступенів (далі – Домбоківська спецшкола), головною метою якої є забезпечення реалізації права осіб з особливими освітніми потребами на здобуття загальної середньої освіти та отримання корекційно-розвиткових послуг.

На період візиту в Домбоківській спецшколі проживали діти, які разом із вихователями та іншими працівниками на початку березня 2022 року евакуювались із комунального закладу «Центр соціальної підтримки дітей та сімей «Довіра» міста Дніпра. Навчаються вихованці вказаного закладу онлайн у загальноосвітніх школах Дніпровської міської ради. Харчування дітей здійснюється за допомогою благодійних організацій та волонтерів, а комунальні послуги оплачує Закарпатська обласна рада.

Водночас під час візиту встановлено, що до освітнього закладу поки не зараховано жодну дитину з особливими освітніми потребами, а до Домбоківської спецшколи надійшли загалом 5 заяв про зарахування дітей з особливими освітніми потребами. При цьому до спеціального закладу освіти не надійшла жодна заява від батьків або законних представників дітей, які навчались у ліквідованих Закарпатською обласною радою закладах.

За інформацією керівництва Добмоківської спецшколи та Закарпатської обласної ради, вихованці КЗ «ЦСПДС «Довіра» продовжать навчання у Домбоківській спецшколі за наявності відповідного висновку Інклюзивно-ресурсного центру. Однак, станом на сьогодні, комплексну оцінку фахівцями інклюзивно-ресурсного центру не проведено щодо жодного вихованця, евакуйованого КЗ «ЦСПДС «Довіра».

Таким чином, освітній процес у Домбоківській спецшколі не розпочався, а права дітей, які мають порушення інтелектуального розвитку, на здобуття загальної середньої освіти з урахуванням їхніх індивідуальних потреб, можливостей, здібностей та інтересів не дотримуються, що може порушувати Закон України «Про освіту» та Статут Домбоківської спецшколи.

За результатами моніторингового візиту готується звіт з відповідними рекомендаціями.