11/01/2023 10:44

Моніторинг додержання прав різних груп жінок і чоловіків в умовах воєнного стану Київською обласною військовою адміністрацією

Департамент моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів здійснив безвиїзний моніторинг додержання прав і свобод та забезпечення потреб різних груп жінок і чоловіків, особливо із числа вразливих категорій, в умовах воєнного стану Київською обласною військовою адміністрацією.

Під час моніторингу вивчались питання додержання прав i свобод різних груп жінок і чоловіків, зокрема в умовах воєнного стану, відповідно до Конвенції ООН про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок, Загальної рекомендації Комітету з ліквідації дискримінації щодо жінок № 30, Резолюції Ради Безпеки ООН 1325 «Жінки, мир, безпека».

За результатами моніторингу встановлено, що в Київській області для забезпечення оперативної координації заходів з вирішення проблемних питань у гуманітарній та соціальній сферах створено гуманітарні штаби при Київській ОВА та у 6 районах (окрім Білоцерківського), до роботи яких залучено 72 особи: 46 жінок та 26 чоловіків.

Оцінка та аналіз базових потреб жінок і чоловіків, особливо із числа вразливих груп, які постраждали від війни та потребують допомоги з урахуванням критеріїв пріоритетності здійснюються у співпраці із громадськими організаціями, жіночими правозахисними групами, зокрема: ГО «Дівчата», БФ «Право на захист», ВБО «Конвіктус Україна», БФ «Восток - SOS», Обухівська міськрайонна організація товариств Червоного Хреста України, та зарубіжними благодійними організаціями Німеччини, Польщі, Румунії.

Київською ОВА у тісній співпраці з: ГО «Дівчата» забезпечено надання психологічної, гуманітарної та фінансової допомоги постраждалим від війни. Фондом ООН у галузі народонаселення в Україні (UNFPA) організовано роботу 7 мобільних бригад соціально-психологічної допомоги особам, постраждалим від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, а також відкрито центр підтримки жінок «Вільна».

Київський обласний центр соціально-психологічної допомоги спільно з благодійним фондом сім’ї Андрєєвих за підтримки міжнародної організації «Women for women» з метою виявлення і забезпечення психологічною допомогою осіб, що зазнали сексуального насильства з боку військових країни агресора здійснюють виїзні поїздки до деокупованих територій Київщини, де в тому числі проводять групові та індивідуальні психологічні заняття з жінками, що були в окупації.

Також здійснюється постійний діалог з міжнародними та місцевими громадськими організаціями: з ГО «Міжнародна Школа Рівних Можливостей», Національною Радою Жінок України, МБФ «Українська фундація громадського здоров’я», БО «Благодійний фонд «У матусиних долонях», БФ «Княгині Ольги», БО «Перлина».

Пункти тимчасового перебування для жінок і чоловіків, постраждалих від війни, в тому числі з дітьми організовано на базі Київського обласного центру соціально-психологічної допомоги (2 притулки в м. Узин та м. Ірпінь) та 28 територіальних центрах.

Для внутрішньо переміщених осіб у пунктах тимчасового перебування створено належні та комфортні умови для проживання, зокрема наявні індивідуальні спальні місця; обладнані санітарно-гігієнічні приміщення та душові кімнати; кухні для самостійного приготування та споживання їжі; безкоштовна питна вода та продукти харчування, медикаменти першої необхідності.

Заклади, де проживають/перебувають особи з інвалідністю, є архітектурно доступними, як на вході до будівлі так і всередині, санітарно-гігієнічні приміщення відповідають вимогам доступності.

У пунктах перебування додатково надаються безкоштовні юридичні, медичні, психологічні послуги та консультаційні послуги з працевлаштування.

Можливості дівчат, хлопців, зокрема із числа вразливих груп, у доступі до освітніх послуг в умовах воєнного стану не зазнали суттєвих змін. До закладів освіти зарахування дітей здійснюється у будь-який період навчального року за зверненням батьків. Організація інклюзивного та індивідуального навчання здійснюється за заявами батьків.

Для учнів із числа внутрішньо переміщених осіб в закладах освіти Київської області забезпечено безкоштовне харчування. Також надається психологічна підтримка, реабілітація й адаптація учасників освітнього процесу (тренінги, заняття), організовано навчання за індивідуальною формою (педагогічний патронаж, сімейна/домашня форма, екстернат) та інклюзивне навчання.

Дітям з особливими освітніми потребами надаються корекційно-розвиткові послуги у інклюзивно-ресурсному центрі; створені можливості навчатися онлайн, офлайн, у змішаній формі чи індивідуально; створено можливість використання електронних підручників, в тому числі для учнів з особливими освітніми потребами з аудіосупроводом та підручників, перекладених мовами національних меншин.

Здійснюється постійний моніторинг та оцінка потреб у питаннях організації та надання освітніх послуг для хлопців і дівчат, зокрема шкільного віку із числа внутрішньо переміщених осіб шляхом проведення опитування, анкетування, індивідуальних бесід з батьками та дітьми щодо: забезпечення необхідним (в тому числі освітніми послугами); необхідності у придбанні канцелярських товарів, засобів гігієни, інформаційних ресурсів; вивчення стану психологічної адаптації учасників освітнього процесу до проживання, навчання в новому середовищі; обстеження житлово-побутових умов щодо потреб та доступності освітніх послуг; з’ясування потреб дітей у підтриманні ментального здоров’я та психосоціальній підтримці; аналізу потреби підвозу до закладу освіти; надання консультацій.

Для надання освітніх послуг також залучається потенціал педагогів – жінок і чоловіків із числа внутрішньо переміщених осіб – 128 осіб (104 жінки та 24 чоловіки).

В умовах воєнного стану для жінок, чоловіків, які перебувають у складних життєвих обставинах та для осіб із числа внутрішньо переміщених надаються соціальні послуги: денний догляд, підтримане проживання, соціальна адаптація, кризове втручання, фізичний супровід людей з інвалідністю, супровід під час інклюзивного навчання, консультування, соціальний супровід, представництво інтересів, соціальна профілактика, посередництво (медіація), переклад жестовою мовою, догляд та виховання дітей в умовах, наближених до сімейних, натуральна допомога. Екстрено (кризово) соціальні послуги надані 50 жінкам.

Для підтримки, сприяння розвитку малого та середнього бізнесу на території області на офіційному сайті Київської ОВА розміщується актуальна та корисна інформація; в м. Буча діє Центр підтримки підприємців Дія.Бізнес; щомісяця розповсюджуються дайджести актуальних грантових програм; в рамках започаткованого діалогу «Влада-Бізнес. Разом до перемоги» проводяться зустрічі з представниками бізнес середовища з метою обговорення проблемних питань, з якими стикнувся бізнес в умовах війни та дієвих фінансових інструментів підтримки бізнесу в Київській області.

Медична допомога організована та надається відповідно до вимог законодавства за галузевими стандартами та протоколами МОЗ. Організовано виїзди мобільних бригад спеціалістів до територіальних громад Київщини для проведення медичних оглядів внутрішньо переміщених осіб. Також забезпечено здійснення виїздів мобільних бригад у складі сімейних лікарів до віддалених населених пунктів.

За результатами безвиїзної перевірки підготовлено звіт із рекомендаціями, який направлено для врахування в роботі Київської ОВА.