29/12/2022 18:02

Моніторинг додержання прав різних груп жінок і чоловіків, особливо із числа вразливих категорій, Чернігівською ОДА/ОВА

Департамент моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів здійснив безвиїзний моніторинг Чернігівської обласної державної адміністрації/ Чернігіської обласної військової адміністрації (далі – Чернігівська ОВА) щодо додержання прав і свобод та забезпечення потреб різних груп жінок і чоловіків, особливо із числа вразливих категорій, в умовах воєнного стану в Україні.

За результатами моніторингу встановлено, що в Чернігівській області функціонує Гуманітарний штаб при обласній військовій адміністрації, головним завданням якого є забезпечення координації діяльності районних військових адміністрацій, виконавчих органів міських, сільських, селищних рад, правоохоронних органів, підприємств, установ, організацій різних форм власності, громадських організацій щодо визначення потреб, отримання та розподілу гуманітарної допомоги.

До складу Гуманітарного штабу входять представники різних структурних підрозділів адміністрації та волонтери (5 жінок та 8 чоловіків). Ще 5 гуманітарних штабів створено при районних військових адміністраціях та 56 – при територіальних громадах.

У Чернігівській області встановлені та функціонують три модульні містечка: два на території Киселівської територіальної громади, одне на території Новобасанської громади.

Також Чернігівською ОВА спільно з Держмолодьжитло передано 21 родині, оселі яких зруйновані внаслідок бойових дій, ключі від соціальних квартир, придбаних відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29.04.2022 № 495 «Деякі заходи з формування фондів житла, призначеного для тимчасового проживання внутрішньо переміщених осіб». Серед сімей, які отримали тимчасове житло, є багатодітні сім’ї, сім’ї, в яких є особи з інвалідністю.

Пункти тимчасового перебування створені на базі КНП «Носівська центральна районна лікарня», дитячого садочка, школи, адмінприміщень Кіптівської сільської ради Чернігівського району та гуртожитку ДП «Чайка». У м. Чернігів пункти тимчасового перебування створено на базі гуртожитків навчальних закладів.

У пунктах тимчасового перебування (проживання) вжито заходів для забезпечення комфортних умов для проживання.

Участь жінок у прийнятті рішень Чернігівською ОВА поінформовано, що ні жіночі правозахисні організації, ні жінки і чоловіки, які перемістилися із територій, де ведуться бойові дії або які перебувають у тимчасовій окупації, до консультацій під час розроблення регіональних/місцевих програм,заходів спрямованих на захист та підтримку вразливих груп жінок і чоловіків у зв’язку із введенням воєнного стану, не залучаються.

Разом із тим, в області є позитивні приклади ініціатив та співпраці із жіночими правозахисними організаціями та окремими групами жінок, спрямованих на задоволення потреб та інтересів різних груп мешканців і мешканок області в умовах воєнного стану.

Зокрема з метою задоволення потреб та інтересів різних груп чоловіків та жінок Куликівської територіальної громади в умовах воєнного стану селищна рада співпрацює з БО «БФ «СІВЕРЯНИ». Благодійна організація створена групою жінок громади у червні цього року. Її діяльність спрямована на забезпечення ліками, продуктами харчування, засобами першої необхідності жителів громади.

У Ніжинській територіальній громаді налагоджена співпраця з ГО «Ліга-клуб «Ділова Жінка».

Прилуцькою громадою отримано гуманітарну допомогу за результатами співпраці з Національною радою жінок України, Всеукраїнською Лігою Українських Жінок, благодійним фондом «Карітас-Київ».

За оперативними даними місцевих органів управління освітою станом на кінець листопада 2022 року в області функціонували 402 заклади загальної середньої освіти, в яких освітні послуги отримують 93 573 учні.

З них: у форматі офлайн працює 81 школа (22 396 учнів);

дистанційно – 178 шкіл (43 468 учнів);

у змішаному режимі – 143 школи (27 709 учнів).

Важливим є те, що закладами освіти Чернігівської області здійснюється моніторинг потреб осіб з числа ВПО для забезпечення належних умов навчання та проживання в гуртожитках, зокрема:

- доступ до дистанційного навчання;

- забезпечення комп’ютерною технікою (Деснянська територіальна громада);

- забезпечення учнів засобами для дистанційного навчання, шкільним приладдям (Куликівська територіальна громада);

- забезпечення зимовим одягом та шкільним приладдям (Сухополовянська територіальна громада).

Позитивним прикладом також є використання у громадах Чернігівської області потенціалу педагогів із числа ВПО для надання освітніх послуг. За інформацією Ніжинської РДА до закладів освіти працевлаштовано 5 педагогів (5 жінок). За даними Чернігівської міської ради працевлаштовано 9 педагогів (8 жінок та 1 чоловік).

Зайнятість. Фінансова та соціальна підтримка Проводиться значна робота щодо підтримки працевлаштування вразливих груп жінок і чоловіків, особливо із числа ВПО.

Впродовж січня-жовтня 2022 року 627 безробітних з числа ВПО, які перебували на обліку в службі зайнятості, отримали 1 667 різних профорієнтаційних послуг, з них: 1 282 – профінформаційні, 383 – профконсультаційні (в тому числі 8 консультацій із застосуванням психодіагностичного тестування) та 2 послуги з профвідбору.

Разом з тим, за січень-жовтень 2022 року за направленням служби зайнятості працевлаштовано лише 76 осіб з числа ВПО, з них 2 особи працевлаштовані з компенсацією витрат роботодавцю на оплату праці, 9 осіб брали учать у громадських роботах та 1 особа у роботах тимчасового характеру.