17/01/2025 16:09

Моніторинг додержання прав осіб з інвалідністю на пенсійне забезпечення

Працівники Департаменту моніторингу додержання соціальних та економічних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини протягом четвертого кварталу 2024 року провели безвиїзний моніторинг додержання прав осіб з інвалідністю на пенсійне забезпечення в умовах правового режиму воєнного стану в Україні.

Під час моніторингу здійснили аналіз:

  • нормативно-правових актів у сфері пенсійного забезпечення, які регламентують досліджуване питання;
  • порядку реалізації особами з інвалідністю права на продовження виплати пенсій по інвалідності та у зв’язку із втратою годувальника на підставі матеріалів звернень осіб з інвалідністю до Уповноваженого та здійснюваних за ними проваджень щодо захисту їх прав на продовження виплати пенсій в умовах воєнного стану в Україні;
  • відомостей, одержаних на запити Секретаріату Уповноваженого, які надсилались до Міністерства соціальної політики України (далі – Мінсоцполітики) та Пенсійного фонду України (далі – ПФУ).

В межах моніторингу виявили:

1. Нездійснення органами ПФУ автоматичного продовження виплати особам з інвалідністю, які одержують пенсії по інвалідності, що обраховані відповідно до законів України «Про пенсійне забезпечення» та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Причина такої ситуації полягає у тому, що лише Закон України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV (далі – Закон № 1058) передбачає продовження виплати пенсії по інвалідності до припинення або скасування воєнного стану в Україні.

Мінсоцполітики не підтримані внесені Уповноваженим рекомендації щодо врегулювання на законодавчому рівні питання автоматичного продовження територіальними органами ПФУ пенсійної виплати усім одержувачам пенсій по інвалідності, які не мали можливості повторно пройти МСЕК в умовах дії в Україні правового режиму воєнного стану.

Водночас за зверненнями, які надходили до Уповноваженого, Мінсоцполітики доручено ПФУ поновити виплату пенсії особам, які мають інвалідність, пов’язану із захворюванням, відмінним від загального захворювання, до останнього числа шостого місяця після припинення або скасування періоду дії воєнного стану в Україні на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 08 березня 2022 р. № 225 «Деякі питання порядку проведення медико-соціальної експертизи на період дії воєнного стану на території України» (далі - постанова № 225).

Оскільки до Уповноваженого продовжують надходити звернення громадян з питання забезпечення їх права як осіб з інвалідністю на отримання пенсії по інвалідності, Уповноваженим направлено додаткові запити до ПФУ з рекомендаціями розглянути порушене заявниками питання щодо можливості отримувати пенсійну виплату по інвалідності на підставі постанови № 225 у випадку, коли переогляд встановленої інвалідності припадає в період дії воєнного стану в Україні.

2. Нездійснення органами ПФУ автоматичного продовження виплати пенсій особам з інвалідністю, які тимчасово проживають за кордоном, отримали тимчасовий захист або статус біженця, та не мають можливості пройти повторний огляд МСЕК з інших, крім окреслених у пункті 146.1 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону № 1058 поважних причин, що зумовлені викликами воєнного стану в Україні.

Причиною такої ситуації є те, що Мінсоцполітики зазначає вичерпний перелік обставин неможливості проходження повторного огляду МСЕК відповідно до пункту 146.1 Закону № 1058 (перебування осіб з інвалідністю у районі проведення воєнних (бойових) дій або тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), за кордоном України, призов на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняття на військову службу за контрактом у період воєнного стану).

Такий порядок реалізації громадянами України з числа осіб з інвалідністю права на продовження виплати пенсій по інвалідності в умовах правового режиму воєнного стану в Україні не підтриманий Уповноваженим, оскільки це обмежує право на продовження виплати пенсій тих осіб з інвалідністю, які не мали можливості пройти повторний огляд МСЕК з інших, крім визначених пунктом 146.1 Закону № 1058 поважних причин, що зумовлені викликами воєнного стану.

Також Уповноважений надав рекомендації Мінсоцполітики визначити чіткий перелік обставин неможливості проходження повторної оцінки стійкого обмеження працездатності особами, які з поважних, незалежних від них об’єктивних причин та обставин, що зумовлені викликами воєнного стану, наразі не мають можливості пройти повторну оцінку в межах опрацювання проєкту Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо формування комплексної та справедливої соціальної підтримки (виплат та послуг) для осіб, в яких обмежена працездатність, зокрема, осіб з інвалідністю» (законопроєкт № 12209 від 14.11.2024).

3. Неправомірне утримання територіальними органами ПФУ з одержувачів пенсії по інвалідності відповідних коштів  у разі надходження інформації від МСЕК про невизнання їх особами з інвалідністю за період до надходження такої інформації.

Уповноваженим надані рекомендації ПФУ переглянути прийняті територіальними органами ПФУ рішення з огляду на вимоги пункту 146.1 Закону № 1058, відповідно до якого виплата пенсії особам, яким не підтверджено групу інвалідності, припиняється із місяця, наступного за місяцем надходження висновку МСЕК до територіального органу ПФУ.

Як наслідок — органами ПФУ заявникам повернуті утримані кошти за відповідний період.

За результатами проведеного моніторингу звіт із зазначенням проблемних питань, які було виявлені під час моніторингу, та рекомендаціями Уповноваженого щодо їх усунення направили до Мінсоцполітики та ПФУ.