02/11/2023 11:58

Моніторинг додержання прав осіб, постраждалих від домашнього насильства, Львівською районною державною (військовою) адміністрацією Львівської області

З метою з’ясування стану діяльності притулків для осіб, які постраждали від домашнього насильства та/або насильства за ознакою статі, визначення стану додержання прав постраждалих на допомогу, Департаментом моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини проведено безвиїзну перевірку Львівської районної державної (військової) адміністрації Львівської області.

Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» передбачено, що спеціалізовані служби підтримки постраждалих осіб утворюються місцевими органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування відповідно до законодавства та діють на основі типових положень про спеціалізовані служби підтримки постраждалих осіб, затверджених Кабінетом Міністрів України.

Під час моніторингу Львівською обласною військовою адміністрацією поінформовано, що з метою гарантування надання допомоги особам, які постраждали від домашнього насильства, на території Львівського району (Львівської міської територіальної громади) у жовтні 2020 року створено притулок для постраждалих від домашнього насильства або насильства за ознакою статі та надання їм комплексної допомоги.

Відповідно до рішення виконавчого комітету Львівської міської ради від 27.09.2023 № 1014 «Про деякі питання діяльності Комунальної установи змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» Комунальна установа змішаного типу «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело» в результаті реорганізації виступає правонаступником комунального закладу «Соціальний готель».

Львівською обласною військовою адміністрацією повідомлено, що у разі потреби у наданні послуги притулку особі з числа маломобільних груп населення, їй буде надано послугу притулку у іншій установі, оскільки безперешкодний доступ до приміщення притулку на момент здійснення перевірки не забезпечено.

Під час здійснення безвиїзної перевірки за інформацією Львівської районної державної адміністрації, стало відомо, що у період з 01.01.2023 до 31.08.202З у Львівському районі зафіксовано 210 звернень від осіб, які постраждали від домашнього насильства. Переважна більшість звернень (182) надійшла від жінок. Також зафіксовано 2 звернення від осіб з інвалідністю.

Львівською обласною військовою адміністрацією також надано відомості про те, що від початку 2023 року станом на 27.10.2023 на території Львівської міської територіальної громади зафіксовано 3035 повідомлень про випадки домашнього насильства, 51 особу влаштовано до кризових кімнат та 9 особам надано послугу притулку.

Окрім цього, пунктом 19 Порядку взаємодії суб’єктів, що здійснюють заходи у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 658, передбачено, що Голова районної державної адміністрації визначає заступника голови, який є координатором з питань здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків та в межах своїх повноважень організовує роботу у сфері запобігання та протидії домашньому насильству і насильству за ознакою статі.

Водночас Львівською районною державною (військовою) адміністрацією не надано копію розпорядження про визначення заступника голови районної державної адміністрації, який є координатором з питань здійснення заходів у сфері запобігання та протидії домашньому насильству.

За результатами безвиїзної перевірки буде підготовлено звіт із зазначенням позитивних досягнень, недоліків у діяльності, а також рекомендацій щодо покращення забезпечення Львівською районною державною (військовою) адміністрацією Львівської області функціонування спеціалізованих служб підтримки осіб, які постраждали від домашнього насильства.