13/02/2024 14:13

Моніторинг додержання прав людини і громадянина на отримання цифровізованих послуг у сфері культури в умовах воєнного стану

Працівники Департаменту моніторингу додержання соціальних та економічних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснили дистанційний моніторинг стосовно додержання права людини і громадянина на отримання цифровізованих послуг у сфері культури через мережу Інтернет в умовах воєнного стану.

Під час моніторингу досліджувалися питання: стану виконання пріоритетних напрямів та завдань цифрової трансформації на період до 2023 року за напрямком культура та інформаційна політика; заходів, вжитих Міністерством культури та інформаційної політики України, щодо додержання прав громадян на отримання цифровізованих послуг у сфері культури через мережу Інтернет в умовах воєнного стану.

Під час аналізу інформації, наданої Міністерством культури та інформаційної політики України, розміщеної на сайті Міністерства, а також отриманої з відкритих джерел виявлено позитивні зрушення у питаннях цифровізації.

Зокрема Міністерством культури та інформаційної політики України розпочато створення п’яти інформаційно-комунікаційних систем, а саме: інформаційно-комунікаційної системи обліку нерухомих об’єктів культурної спадщини України «Державний реєстр нерухомих пам’яток України». Чотирьох систем у середовищі інформаційної системи «Програмна платформа для розгортання та супроводження державних електронних реєстрів» (інформаційно-комунікаційна система Реєстр майстрів народних художніх промислів, автоматизована система Реєстр базової мережі закладів культури, інформаційно-комунікаційна система Державний реєстр видавців, виготовлювачів і розповсюджувачів видавничої продукції та автоматизована система Реєстр заявок та отримувачів державної підтримки у сфері культури). Розроблено Програму трансформації культури під час війни та до 2033 року «Україна 2033. Трансформація за 10 років», яка визначає основні напрями трансформації культури. В рамках реалізації проєкту «Українська цифрова бібліотека» створено мобільний застосунок «еЧитальня» для операційної системи Android, до якого внесені 284 книжки у форматах epub та pdf.

Разом з тим, встановлено окремі недоліки, що негативно впливають на реалізацію основних завдань цифрової трансформації у сфері культури та інформаційної політики, зокрема: не проведено повну цифровізацію інфраструктури музеїв, не створено інформаційну систему для музейного фонду України, а також відповідний реєстр оцифрованої музичної спадщини українських композиторів, реєстр туристичної діяльності та туристичний вебпортал.

За результатами моніторингу складено звіт із наданням відповідних рекомендацій Міністерству культури та інформаційної політики України.