28/09/2022 17:48

Моніторинг додержання прав і свобод ромської національної меншини в умовах воєнного стану, а також прав і свобод ВПО у Львівській та Закарпатській областях

З метою моніторингу додержання прав і свобод представників ромської національної меншини в умовах воєнного стану, а також прав і свобод внутрішньо переміщених осіб з 20 вересня по 24 вересня 2022 року працівниками Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснено позаплановий візит до Львівської та Закарпатської областей, а саме до:

1. Місця тимчасового стихійного поселення ромів, що розташоване на території «Укрзалізниці» Зимноводівської ОТГ, Львівська область;

2. Місця компактного проживання Шелтер ЗОБФ «Благо», що розташоване за адресою: вул. Центральна, м. Ужгород, Закарпатська область;

3. Гуманітарного центру «Совине гніздо», що розташований за адресою: вул. Ференца Ракоці, буд.2, м. Ужгород, Закарпатська область;

4. Місця компактного проживання ромів у Закарпатському обласному палаці дитячої та юнацької творчості «Падіюн», що розташоване за адресою: Студентська набережна, буд.8, м. Ужгород, Закарпатська область.

Основні проблеми, які були зафіксовані моніторами: низький рівень житлово-побутових умов та якості довкілля, наявність сегрегованих поселень, брак доступу до соціально-гуманітарних послуг, відсутність доступу до питної води і електропостачання.

Наприклад, на території поселення с. Зимна Вода представники ромської національної меншини проживають у саморобних наметах, які не пристосовані для проживання людей і не мають засобів обігріву.

У більшості жителів ромського поселення наявні документи, що посвідчують особу але в той же час, особи, які цього потребують позбавлені можливості отримувати належну правову допомогу (через відсутність комунікації з органами місцевого самоврядування).

В умовах воєнного стану проблеми, з якими стикаються роми в усіх сферах суспільного життя, ще більш загострилися. Про це свідчить низький рівень зайнятості ромів. Внаслідок зупинення роботи низки підприємств багато ромів втратили роботу і засоби для існування (здебільшого вони працювали на сезонних та строкових роботах у Закарпатті, але були вимушені переїхати в пошуках роботи до інших регіонів).

Основні проблеми, які були зафіксовані моніторами щодо додержання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб полягають у відсутності наявного тимчасового житла, умов отримання ідентифікаційних документів та їх поновлення, а також наданні медичних послуг від сімейних лікарів.

У рамках візиту було проведено низку робочих зустрічей щодо додержання прав і свобод представників ромської національної меншини в умовах воєнного стану, а також прав і свобод внутрішньо переміщених осіб з державними адміністраціями та органами місцевого самоврядування, а саме: Львівською обласною військовою адміністрацією, Зимноводівською сільською радою, Берегівською міською радою, ГУНП у Львівській та Закарпатській областях.

Наразі можна стверджувати, що роми є найбільш соціально вразливою національною меншиною. Традиційною особливістю внутрішнього соціального устрою ромських громад є проживання у компактних і стихійних поселеннях, здебільшого відокремлено від інших національностей, що поглиблює їх сегрегацію. Основні проблеми ромів – це, перш за все, соціальна ізоляція від місцевого населення, а також - низький освітній рівень, погані умови життя, тотальна бідність, погане здоров’я, а також відсутність представників у органах влади. Ключовим фактором у їх дискримінації є статистична та інформаційна невидимість. Державна влада не володіє повними та достовірними даними про народжуваність, смертність ромського населення в Україні та їх умови життя.

Констатуємо, що ситуація з ВПО в Україні залишається досить складною. Проведені дослідження та моніторинги допомагають максимально повно розкрити проблеми, що потребують розв’язання. Відзначимо, що мають місце окремі позитивні кроки з боку центральної влади, які певною мірою сприяють налагодженню ситуації з ВПО, проте необхідно забезпечити дотримання всіх прав і свобод громадян, які стали заручниками обставин.

Позитивні тенденції спостерігаються і від реалізації окремих пілотних проектів на місцях. Та разом з цим в окремих регіонах маємо проблеми з інтеграцією ВПО в приймаючі громади, що проявляються у підвищеній конфліктності тощо. Потрібно нарешті навчитися сприймати вимушених переселенців як перевагу, своєрідний національний ресурс.

За результатами моніторингових візитів буде підготовлено звіти із зазначенням позитивних досягнень, недоліків у діяльності, а також рекомендації, щодо покращення стану додержання прав і свобод ромської національної меншини в умовах воєнного стану, а також прав і свобод внутрішньо переміщених осіб у Львівській та Закарпатській областях.