09/09/2022 16:01

Моніторинг додержання прав громадян на звернення та доступ до публічної інформації в умовах воєнного стану Липоводолинською селищною радою на Сумщині

У межах парламентського контролю регіональним представником Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Сумській області Дмитром Бойченком здійснено дистанційний моніторинг стану додержання прав на звернення та доступ до публічної інформації Липоводолинською селищною радою Роменського району (далі – Рада).

Липоводолинською селищною радою в цілому забезпечено можливість громадянам подати звернення відповідно до Закону України «Про звернення громадян». Звернення та запити на інформацію розглядаються у строки, передбачені законодавством.

Під час моніторингу встановлено, що на офіційному вебсайті розміщений телефон «гарячої лінії», однак телефон не відповідає. Як наслідок, за інформацією Ради, випадків подання усних звернень за допомогою засобів телефонного зв’язку не надходило, що обмежує право громадян звернутись з усним зверненням, передбачене частиною 5 статті 5 Закону України «Про звернення громадян».

Крім того, Радою не забезпечено можливість реалізувати громадянам своє право на колективне звернення до органу місцевого самоврядування з електронною петицією в порядку, визначеному статтею 23¹ Закону України «Про звернення громадян».

Також під час моніторингу з’ясовано, що всупереч вимогам статті 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» на офіційному вебсайті Ради відсутній повний обсяг публічної інформації, що підлягає обов’язковому оприлюдненню.

Відповідно до аналізу стану оприлюднення наборів даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних  на Єдиному державному вебпорталі відкритих даних https://data.gov.ua/, встановлено, що Липоводолинська селищна рада на даному порталі не зареєстрована, чим порушуються вимоги Закону України «Про доступ до публічної інформації» та Положення про набори даних, що підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних, затвердженого постановою КМУ від 21.10.2015 № 835.

Відповідно до статті 64 Конституції України в умовах воєнного стану не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтею 40 Конституції, а саме право особи направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Слід наголосити, що в умовах воєнного стану важливим є виконання органами місцевого самоврядування обов’язку щодо своєчасного оприлюднення суспільно-важливої інформації, зокрема щодо забезпечення гуманітарною допомогою та житлом внутрішньо переміщених осіб, порядку оформлення їм соціальних виплат, надання медичної допомоги тощо.

За результатами моніторингу підготовлено звіт з відповідними рекомендаціями щодо усунення виявлених порушень.