07/02/2025 09:50

Моніторинг додержання прав громадян на звернення та доступ до публічної інформації в Крупецькій сільській раді

У межах парламентського контролю за додержанням прав і свобод людини в умовах дії воєнного стану представниками регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Хмельницькій області здійснено виїзну перевірку стану дотримання прав громадян на звернення та доступ до публічної інформації Крупецькою сільською радою (далі – Рада).

Відповідно до статті 64 Конституції України в умовах воєнного стану не можуть бути обмежені права і свободи, передбачені статтею 40 Конституції, а саме право особи направляти індивідуальні чи колективні письмові звернення або особисто звертатися до органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, що зобов'язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Радою, в цілому, забезпечено можливість громадянам подати звернення відповідно до Закону України «Про звернення громадян», запити з урахуванням вимог Закону України «Про доступ до публічної інформації» та забезпечено їх розгляд у терміни, передбачені законодавством.

Обов’язки щодо організації прийому інформаційних запитів, що надходять до Ради, їх своєчасне опрацювання та надання відповідей на них в порядку та строки визначені Законом України «Про доступ до публічної інформації покладені на головного спеціаліста з юридичної роботи загального відділу Ради. Здійснення реєстрації заяв, письмових звернень громадян та контроль за їх виконанням забезпечується  діловодом Ради.

Так, під час перевірки встановлено, що звернення та інформаційні запити до Ради можна подати в письмовому (нарочно, поштою, електронною поштою), усному вигляді або на особистому прийомі громадян. Також, на офіційному вебсайті Ради є електронна форма для зворотнього зв’язку. Вибірковою перевіркою матеріалів справ за зверненнями громадян та  інформаційними запитами порушення термінів їх розгляду не виявлено.

Попри це, в ході перевірки було виявлено ряд порушень та недоліків, зокрема:

  • неналежне ведення журналів реєстрації звернень громадян та запитів на інформацію, відсутність відомостей щодо результатів розгляду запитів на інформацію;
  • відсутній розпорядчий документ, який регламентує порядок складання та подання запиту на інформацію, оскарження рішень суб’єктів владних повноважень, їх дій чи бездіяльності;
  • не визначено спеціальне місце (робочий стіл) для роботи запитувачів із документами;
  • на вебсайті Ради не оприлюднено в повному обсязі інформацію, обов’язкове оприлюднення якої визначено статтею 15 Закону України «Про доступ до публічної інформації».

Слід наголосити, що в умовах воєнного стану важливим є виконання органами місцевого самоврядування обов’язку щодо своєчасного оприлюднення на офіційних вебсайтах суспільно-важливої інформації, наприклад, щодо забезпечення гуманітарною допомогою і житлом внутрішньо переміщених осіб, оформлення їм соціальних виплат, надання медичної допомоги.

За результатами виїзної перевірки до Ради буде направлено звіт з відповідними  рекомендаціями щодо усунення виявлених порушень.

Нагадуємо, що у разі порушення Ваших прав чи прав Вашої дитини органами державної влади, органами місцевого самоврядування Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

• за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

• на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua;

• за номерами телефонів: 0 800 501 720; 044 299 74 08.