18/11/2022 15:05

Моніторинг додержання прав дітей з інвалідністю в Залучанському дитячому будинку-інтернаті Івано-Франківської обласної ради

Працівник Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Людмила Непийвода та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого в Івано-Франківській області Світлана Дем’янчук здійснили моніторинговий візит до Залучанського дитячого будинку-інтернату Івано-Франківської обласної ради, з метою перевірки додержання прав дітей з інвалідністю.

Будинок-інтернат є соціально-медичною установою І-IV профілів для постійного проживання дітей віком від 4 до 18 років (з молодіжним відділенням до 35 років) з вадами фізичного та розумового розвитку і психічними розладами, для вихованців з глибокою розумовою відсталістю і психічними розладами, які мають складні фізичні вади та потребують стороннього догляду, побутового і медичного обслуговування, освітніх і реабілітаційних послуг.

Проектна потужність закладу 160 місць. На момент візиту в ньому проживало 146 вихованців з інвалідністю, в тому числі 60 дітей, з яких 42 дитини, позбавлені батьківського піклування.

Вихованцям створені комфортні умови проживання. Забезпечено раціональне харчування з урахуванням стану здоров’я, зокрема, за рахунок продукції власного виробництва.

Забезпечується цілодобове медичне обслуговування дітей. Заклад має ліцензію на провадження медичної практики. Крім цього, всі вихованці мають укладені декларації з сімейним лікарем місцевої амбулаторії, який 2-3 рази на тиждень відвідує заклад. У штаті працює лікар-психіатр. Двічі на рік діти проходять поглиблений медичний огляд лікарів. Водночас, ураховуючи профіль закладу та психофізичний стан дітей, заклад потребує лікаря-педіатра, проте дана посада тривалий час залишається вакантною.

Також вихованці забезпечені необхідними технічними засобами реабілітації, засобами догляду та особистої гігієни. Приміщення будинку-інтернату - доступне для дітей з інвалідністю (наявні пандуси, з’їзди, ліфт).

На території облаштовані ігрові майданчики, місця для відпочинку та альтанки.

8 дітей здобувають освіту (1 дитина навчається на інклюзивній формі в місцевому ліцеї, інші - за індивідуальною формою).

З дітьми працюють логопед, психолог та фахівці з реабілітації.

В підвальному приміщенні будинку облаштовано укриття з освітленням, місцями для сидіння, питною водою, продуктами тривалого зберігання та медикаментами. Нещодавно за рахунок благодійних організацій у закладі встановлено генераторну станцію на випадок перебоїв з енергопостачанням.

Варто відзначити позитивну практику багаторічної співпраці закладу з Всеукраїнським благодійним фондом «Деполь Україна», волонтери якого не тільки надають благодійну допомогу, але й щоденно допомагають у догляді дітей, їхньому змістовному дозвіллі та відпочинку.

Водночас під час візиту виявлено, що індивідуальні програми реабілітації дітей з інвалідністю складаються формально, що призводить до порушення їхнього права на реабілітацію. Зокрема, лікарсько-консультативна комісія не заповнює індивідуальні програми реабілітації та не підбиває підсумків про їх виконання. До складання програм реабілітації, в разі потреби, фахівці відповідних установ не залучаються, що мало б відбуватися шляхом безпосередньої їхньої участі в засіданні ЛКК.

Результати моніторингового візиту обговорено з керівництвом дитячого будинку-інтернату, в подальшому готується звіт з відповідними рекомендаціями.