13/07/2022 16:02

Моніторинг додержання прав дітей на отримання соцпослуг в умовах адміністративно-територіальної реформи Сумським міським центром соціальних служб

У межах парламентського контролю за дотриманням прав і свобод людини в умовах дії воєнного стану відділом регіонального представництва в північних областях Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснено дистанційний моніторинг додержання прав дітей та сімей з дітьми на отримання соціальних послуг в територіальних громадах Сумським міським центром соціальних служб.

Соціальні послуги в м. Суми надаються Сумським міським центром соціальних служб (далі – Центр), що у тому числі проводить соціальну роботу із сім’ями, дітьми та молоддю, які належать до вразливих груп населення та/або перебувають у складних життєвих обставинах, відповідно до Законів України «Про охорону дитинства», «Про забезпечення організаційно-правових умов соціального захисту дітей сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування», «Про соціальні послуги», «Про соціальну роботу з сім’ями, дітьми та молоддю».

Під час перевірки встановлено, що обов’язковим соціальним супроводом охоплено 100% прийомних сімей та дитячих будинків сімейного типу, які функціонують на території громади. Станом на 30.06.2022, у Сумській міській територіальній громаді функціонують 5 дитячих будинків сімейного типу та 8 прийомних сімей, в яких виховується 45 дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування

Центр надає послугу соціального супроводження 45 дітям, які виховуються в дитячих будинках сімейного типу та прийомних сім’ях.

Упродовж 2021 року було надано послуги соціального супроводу сімей, у яких виховуються діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування – 37 сім’ям опікунів, в яких виховувалось 42 дитини. У 2022 році – 16 сім’ям (в них виховується 16 дітей).

Центр організовує здійснення наставництва над дітьми, які проживають у закладах для дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, інших закладах для дітей.

Фахівці Центру, які надають соціальні послуги вищезазначеним категоріям сімей, мають відповідну кваліфікацію «практичний психолог».

Послугу соціального супроводу отримують особи за результатами оцінки потреб сім’ї/особи. У 2021 році соціальні послуги надавались 125 особам відповідно до їхніх індивідуальних запитів та потреб, у 2022 році, незважаючи на запроваджений воєнний стан, послуги надано лише 6 особам.

Про сім’ї, які опинились в складних життєвих обставинах, Центру повідомляють суб’єкти соціальної роботи. У 2021 році до Центру надійшло 391 повідомлення про сім’ї, які опинились в складних життєвих обставинах або мали ризик там опинитися. В 2022 році було 77 повідомлень від інших установ та закладів. Зважаючи на війну в Україні, зріс попит на соціальні послуги гуманітарної та натуральної допомоги.

Так, якщо послугою соціального супроводу сімей, які опинились в складних життєвих обставинах, у 2021 році було охоплено 97 сімей, то за 6 місяців 2022 року – 180 сімей.

У Центрі можна отримати послуги соціального супроводу, представництва інтересів чи консультування, первинної правової допомоги та соціально-психологічної підтримки постраждалої особи.

На території громади діє регіональна програма «Соціальні служби готові прийти на допомогу на 2022 – 2024 роки», затверджена рішенням Сумської міської ради.

Водночас під час моніторингу встановлено, що потребує покращення робота з взаємодії суб’єктів виявлення осіб/сімей, які належать до вразливих категорій населення або перебувають у складних життєвих обставинах, у тому числі в частині обміну інформацією між суб’єктами взаємодії.

Крім того, для реалізації громадянами права на звернення та інформацію, отримання консультацій з найболючіших питань в умовах воєнного стану потребує актуалізації інформація про засоби зв’язку із Сумським міським центром соціальних служб.

За результатами дистанційного моніторингового візиту підготовлено звіт, який з відповідними рекомендаціями скеровано для усунення виявлених недоліків.