29/05/2024 17:22

Моніторинг архітектурної доступності КНП «Міська поліклініка № 25» Харківської міської ради

З метою здійснення парламентського контролю за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина працівники Регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Харківській області Андрій Бохвалов та Максим Цвеліх спільно з представниками громадськості здійснили виїзний моніторинговий візит щодо дотримання Комунальним некомерційним підприємством «Міська поліклініка № 25» Харківської міської ради (далі – поліклініка) прав осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення на доступне середовище, а саме щодо забезпечення архітектурної доступності для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.

З'ясували, що поліклініка здійснює свою діяльність на базі двох амбулаторій, розташованих у Харківській територіальній громаді:

За результатами візиту з’ясували, що амбулаторні відділення поліклініки більшою мірою відповідають вимогам Державних будівельних норм В.2.2-40:2018 «Будинки і споруди. Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення». Зокрема, наявний пандус, який дозволяє самостійно піднятись до вхідної групи поліклініки маломобільним катеоріям населення.

У амбулаторіях поліклініки є спеціальні кабінети, які призначені для прийому осіб з інвалідністю. Маломобільним категоріям населення у даному приміщенні надаються консультації лікарів первинної та вторинної медицини. Зокрема, біля кабінетів лікарів облаштовані таблички контрастного кольору із текстовим зображенням та його дублювання шрифтом Брайля. Дверні пройоми мають достатню довжину для маневрування та проїзд крісел колісних.

Однак, моніторингова група встановила певні невідповідності будівельним нормам доступності:

  • прилегла територія: відсутні відокремлені місця для паркування особистих транспортних засобів осіб з інвалідністю та транспортних засобів, які перевозять осіб з інвалідністю; в Амбулаторії №1 наявна фізична перешкода в користуванні пандусом у вигляді залізного ланцюга, що ускладнює доступ пацієнтів на кріслі колісному;
  • вхідна група: в Амбулаторіях № 1, 2 відсутні тактильні плити по всій ширині вхідної групи будівлі на першій і останній сходинці; вхідні двері зовнішнього входу до укриття в амбулаторії № 1 містять зафіксовану приварену частину, що не дозволяє відкрити прохід повністю для проїзду крісла колісного;
  • всередині будівлі: відсутні гінекологічні крісла з урахуванням потреб жінок та дівчат з інвалідністю в гінекологічних кабінетах;
  • санітарно-гігієнічне приміщення: відсутні сповивальні столики в Амбулаторіях № 1, 2.

Хоча пасажирські ліфти, не відповідають вимогам ДБН В.2.2-40:2018 «Будинки і споруди. Інклюзивність будівель і споруд. Основні положення», адміністрація поліклініки веде перемовини щодо переобладнання двох пасажирських ліфтів на один вантажно-пасажирський ліфт для подальшого його використання маломобільними категоріями осіб.

В іншому Амбулаторії № 1, 2 відповідають будівельним нормам доступності.

За результатами моніторингу підготовлено звіт із рекомендаціями щодо усунення виявлених недоліків, який буде надіслано до медичної установи. Крім того, за результатами моніторингового візиту підготовлено лист-реагування.

Нагадуємо, що у разі порушення Ваших прав Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

• за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;

• на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua; 

• на гарячу лінію: 0800501720;

• за тел. 044-299-74-08.