21/02/2024 10:42

Міжнародний день рідної мови

21 лютого представники всіх націй і народностей світу відзначають Міжнародний день рідної мови. Свято було започатковано у листопаді 1999 року на тридцятій сесії Генеральної конференції ЮНЕСКО у Парижі.

Історія свята, на жаль, має трагічний початок. 21 лютого 1952 року в Бангладеш пакистанська влада жорстоко придушила демонстрацію людей, які виступили проти урядової заборони на використання в країні своєї рідної – бенгальської мови. Відтоді кожного року Бангладеш відзначає день полеглих за рідну мову. Саме за пропозицією цієї країни ЮНЕСКО проголосило 21 лютого Міжнародним днем рідної мови.

В Україні це свято відзначають з 2002 року, коли для зміцнення державотворчої функції української мови та сприяння вільному розвитку і використанню інших мов національних меншин (спільнот) України було видане розпорядження «Про відзначення Міжнародного дня рідної мови».

Відтоді це свято стало ще одним днем пошанування рідної мови в кожному освітньому закладі, бібліотеках, культурних центрах, просвітницьких організаціях України.

Рідна мова для кожної людини є важливим елементом культурної свідомості. Вона накопичує традиції та досвід попередніх поколінь і дозволяє передати їх нащадкам. Мова – це історія народу, його світогляд, інтелектуальний та духовний результат тисячолітньої еволюції кожного етносу. Без своєї мови, своєї самобутньої культури немає народу.

За оцінкою фахівців, із 6000 мов, які нині існують, половина з них знаходиться під загрозою зникнення у найближче десятиріччя. Тому ЮНЕСКО своїм Рішенням прагне підтримувати мову як ознаку культурної належності особи. Привернення уваги міжнародної спільноти до цієї теми – важливий крок до визнання необхідності захистити різноманіття культур. Окрім того, організація вважає, що вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги.

Співіснування багатьох мов у Європі є потужним символом прагнення Європейського Союзу бути об’єднаним у різноманітності. Мовне розмаїття закріплено в статті 22 Хартії основних прав Європейського Союзу. Повага до прав осіб, які належать до меншин (спільнот), є фундаментальним елементом в Європейській хартії регіональних мов або мов меншин Ради Європи.

Верховна Рада України ратифікувала «Європейську хартію регіональних мов або мов меншин» Законом України «Про ратифікацію Європейської хартії регіональних мов або мов меншин» від 15 травня 2003 р. Загалом цей міжнародний документ спрямований на збереження та захист регіональних мов і мов меншин (спільнот) із відповідною сферою застосування, що поширюється на освіту, громадське, культурне, економічне і соціальне життя та засоби масової інформації.

Як сторона «Рамкової конвенції про захист національних меншин» (через Закон України «Про ратифікацію Рамкової конвенції про захист національних меншин» від 9 грудня 1997 р.) і одна з найбільш поліетнічних країн в Європі Україна забезпечує національним меншинам (спільнотам) свободу дотримуватися своїх поглядів та одержувати і поширювати інформацію та ідеї мовою своєї національної меншини (спільноти) без втручання держави і незалежно від кордонів.

Згідно з даними перепису населення 2001 року, в Україні живуть представники понад 130 національних меншин (спільнот) – носіїв 79 мов.

Згідно зі ст. 10 Конституції України «Державною мовою в Україні є українська мова». Вона є рідною майже для 50 млн осіб. Але в Україні є також мови, які опинилися на межі зникнення і потребують особливої підтримки: зокрема, білоруська, гагаузька, їдиш, караїмська, кримськотатарська, кримчацька, ромська, румейська та урумська мови.

У зв’язку з кандидатським статусом України до членства в Європейському Союзі протягом останнього року ми активно працювали з центральними органами виконавчої влади над реформуванням законодавства України в сфері національних меншин (спільнот). Відповідно до змін, внесених до Закону України «Про національні меншини (спільноти) України» від 8 грудня 2023 року в межах мандата на Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини покладено обов’язок щодо здійснення парламентського контролю за додержанням права національних меншин (спільнот) на використання мов національних меншин (спільнот).

«Як Уповноважений я стою на захисті інтересів представників національних меншин (спільнот) і закликаю всіх до підтримки мовного і культурного різноманіття та збереження багатомовності. Міжнародне свято рідної мови має слугувати захисту мови як культурної спадщини кожної окремої національності, кожної народності на нашій планеті. Для українців і представників національних меншин (спільнот) мова є, була і буде символом свободи», – наголошує Омбудсман України.