23/11/2023 11:33

Круглий стіл щодо становища ромської спільноти в Україні під час воєнного стану

У межах співпраці Офісу Омбудсмана з Ромським жіночим фондом «Чіріклі» відбувся круглий стіл, під час якого обговорили становище ромської спільноти, включаючи внутрішньо переміщених осіб, під час воєнного стану, а також актуальні політики та законодавче регулювання щодо забезпечення прав національних меншин (спільнот) в Україні.

Цей круглий стіл – фактично є заключним заходом проєкту «Посилення участі та впливу ромської спільноти для розвитку громад в умовах воєнного часу», що впроваджується у Дніпропетровській, Запорізькій, Закарпатській та Одеській областях за підтримки Міжнародної фундації виборчих систем (IFES), Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), Міністерства міжнародних справ Канади та британської допомоги (UK aid) від уряду Великої Британії.

У своєму вітальному слові Представник Уповноваженого з рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Михайло Спасов повідомив учасників про те, що роми є однією з найуразливіших меншин (спільнот) України, а повномасштабна війна тільки погіршила їхнє становище.

Він наголосив, що держава має переглядати свою політику щодо ромів, робити її більш доступною та такою, яка відповідає викликам, що спричинила війна. Саме тому Офісом Омбудсмана було ініційовано перегляд Стратегії сприяння реалізації прав і можливостей осіб, які належать до ромської національної меншини (спільноти), в українському суспільстві на період до 2030 року, а також порушено питання щодо прийняття відповідного Плану дій до неї, який було розроблено Державною службою України з етнополітики та свободи совісті та який на сьогодні знаходиться на розгляді Кабінету Міністрів України.

Також Михайло Спасов відзначив той факт, що через відсутність документів ромам складно працевлаштуватися, отримати медичну допомогу чи отримати статус ВПО та гуманітарну допомогу. Війна відбилась і на ромських дітях: вони не мають можливості в отриманні дошкільної та вищої освіти. Про що свідчать результати моніторингових візитів Секретаріату Уповноваженого до ромських поселень на Закарпатті, Львівщині, Одеській області.

Саме тому в межах проєкту Ради Європи «Підтримка реформування законодавчої бази щодо національних меншин та зміцнення стійкості національних меншин і ромів в Україні», Офісом Омбудсмана було розпочато реалізацію пілотного проєкту «Документування осіб з числа ромської національної меншини (спільноти) та напрацювання юридичних механізмів спрощення цієї процедури» у м. Мукачево Закарпатської області.

«Ми дуже раді, що змогли об’єднати навколо себе усіх стейкхолдерів даної проблематики. На сьогодні проєкт реалізується за участю представників Міністерства юстиції України, Державної міграційної служби України, Державної служби України з етнополітики та свободи совісті, Національної поліції України, Представництва Управління Верховного комісара ООН у справах біженців в Україні, Міжнародного фонду охорони здоров’я та навколишнього середовища «Регіон Карпат» NEEKA», Координаційного центру з надання Безоплатної правової допомоги, а  також міжнародної благодійної організації «Ромський жіночий фонд «Чіріклі», - сказав Михайло Спасов.

Одним зі спікерів круглого столу виступив заступник директора Департаменту-начальник відділу прав національних меншин, корінних народів та релігійних поглядів Департаменту моніторингу додержання рівних прав і свобод, прав національних меншин, політичних та релігійних поглядів Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Володимир Кондур.

Практична складова виступу була наповнена тематичною презентацією з питань діяльності Офісу Омбудсмана за напрямом додержання прав національних меншин (спільнот) в Україні у світлі нормативних актів міжнародного права, що ратифіковані  Україною та національного законодавства щодо рівності та заборони дискримінації у рамках співпраці з Ромським жіночим фондом «Чіріклі».

Учасники мали змогу дізнатися про роботу, яку постійно здійснює Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини з метою захисту прав національних меншин (спільнот) в Україні, проблеми, які постають на цьому шляху, а також результати здійснення заходів реагування Офісом Омбудсмана.

Особлива увага була приділена роботі, яка ведеться Офісом Омбудсмана з медіарегулятором – Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення за напрямом напрацювання критеріїв віднесення інформації до такої, що порушує вимоги Закону України «Про медіа» щодо заборони поширення мови ворожнечі до окремих осіб чи груп осіб за різними ознаками.

«Мова ворожнечі здебільшого поширюється в онлайн-просторі, однак щодо ромів її можна побачити навіть на телебаченні. Для того, щоб мати належну реакцію з боку держави, офіс Уповноваженого оперативно інформує Національну раду про виявлені факти порушень чи подані скарги у випадках поширення стереотипів і висловлювань, що можуть збурювати і провокувати мову ворожнечі з метою їх подальшої фіксації і здійснення заходів реагування в рамках Закону», - зазначив спікер.

На завершення виступу Володимир Кондур наголосив, що Офіс Омбудсмана України й надалі проводитиме послідовну роботу, спрямовану на поліпшення становища національних меншин (спільнот) шляхом посилення співпраці між органами державної влади, громадянським суспільством і міжнародними партнерами.