15/05/2024 12:19

Конституційне право громадян на звернення в умовах воєнного стану

Відповідно до статей 55, 101 Конституції України Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини здійснюється постійний парламентський контроль за додержанням конституційних прав і свобод людини і громадянина, зокрема, права на направлення звернення та отримання відповіді.

Конституційне право на звернення до суб’єктів владних повноважень, гарантоване статтею 40 Основного Закону України, є одним із 18 прав і свобод людини і громадянина, яке не може бути обмежене навіть в умовах воєнного або надзвичайного стану відповідно до статті 64 Конституції України. Зазначена гарантія (право подати звернення; право на обґрунтовану відповідь; право отримати відповідь у встановлений законом строк) є непорушною та не може обмежуватись. 

Водночас, на практиці, як у мирний так і воєнний час, трапляються випадки, коли використання права на звернення є надмірним, що за своєю суттю нівелює сенс та зміст вказаного права та може призводити до різного ступеню негативних наслідків.

У межах здійснення парламентського контролю, а також за результати моніторингу додержання конституційних прав і свобод людини і громадянина в умовах воєнного стану за 2023 та 2024 роки Уповноваженим зафіксовано чимало повідомлень від різних органів державної влади та органів місцевого самоврядування про випадки зловживання правом на звернення. Це, зокрема, полягає у надмірних вимогах щодо реалізації згаданого права однією особою або групою осіб шляхом надсилання звернень однотипної структури чи змісту або таких, які покладають на відповідний орган невиправданого навантаження.

Відтак, зважаючи на значну завантаженість суб’єктів владних повноважень в період воєнного стану, пов’язану з виконанням завдань та функцій, спрямованих на захист державності та територіальної цілісності України, громадянам слід розуміти допустимі межі використання свого права на звернення та скористатися таким правом усвідомлено, за нагальної потреби.

Якщо Вам відмовили у доступі до публічної інформації або Ваші права на звернення та у сфері захисту персональних даних – порушені, Ви можете звернутися до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини:

  • за адресою: вул. Інститутська, 21/8, м. Київ, 01008;
  • на електронну пошту: hotline@ombudsman.gov.ua
    (виключно для електронних звернень та адвокатських запитів);
    zapyt@ombudsman.gov.ua (виключно для подання запитів на інформацію);
  • на гарячу лінію: 0800501720;
  • за тел. 044-299-74-08.