28/02/2024 11:25

«Індекс майбутнього» як показник добробуту українських дітей: Представник Уповноваженого з прав дитини відвідала презентацію дослідження Фундації Олени Зеленської

0,64 – саме стільки становить індекс майбутнього українських дітей за дев’ятьма ключовими вимірами.

Про це свідчать результати  пілотного дослідження добробуту дітей в Україні «Індекс майбутнього», який презентувала 26 лютого Перша леді Олена Зеленська на полях виставки дитячих робіт «Ательє мрій».

Захід мала честь відвідати Представниця Уповноваженого з прав дитини Ірина Суслова.

«Індекс майбутнього» – величина з діапазоном значень від 0 до 1, де більше значення вказує на кращу ситуацію, є потужною комплексною оцінкою впливу російської агресії на життя дітей, внаслідок якої діти не отримують того базового, що гарантує їм національне та міжнародне законодавство – дотримання базових прав та свобод.

Дослідження охопило такі виміри, як фізичне та ментальне здоров’я дітей в Україні, безпека та освіта, сім’я й система інституційного догляду, соціальні та емоційні навички, рівень ризикової поведінки серед дітей. 

Найнижчі показники індексу добробуту дітей співзвучні з баченням ситуації Офісом Омбудсмана. Зокрема, результатом російського нападу є руйнування підвалин освіти, системи здоров’я та виклики, пов’язані з перебуванням дітей в інтернатних закладах.

Наразі 24% дітей в Україні навчаються онлайн. 40% дітей щонайменше раз на місяць стикаються з булінгом і 44% мають ознаки посттравматичного стресового розладу. 

Перебування дітей в інституціях не спонукає їх до напрацювання навичок самостійності та сталого відчуття безпеки.

У сфері здоров’я викликом є зменшення частки вакцинованих дітей – проти дифтерії, правця та кашлюку на 16% і поліомієліту – на 22%, відповідно. 

Попри те, що діти почувають себе засмученими та самотніми, війна не зробила їх черствими. Вони досі здатні до співчуття й сповідують родинні цінності.

Важливо, що індекс оцінки добробуту дітей замірятиметься в динаміці, й дасть змогу запроваджувати ефективні програми підтримки дітей.

І тільки від дорослих залежить, як швидко зростатиме цей показник, який є невід’ємним компонентом процвітання й побудови сталого майбутнього як кожної окремої дитини, так й країни загалом.