17/06/2022 09:48

Головний обов’язок держави під час війни – забезпечення населення надійними захисними спорудами

Предметом поглибленого аналізу права людини на життя в умовах воєнного конфлікту та відповідно зобов’язань держави стосовно захисту цього права, є питання наявності захисних споруд (бомбосховищ) в Україні.

Бомбосховище – захисна споруда, об'єкт цивільної оборони, який служить для захисту людей від авіабомб і артилерійських снарядів, уламків зруйнованих будівель і згубної дії отруйних газів.

Як свідчать експертні довідки та реалії сьогодення, в Україні вкрай обмежені можливості цивільного захисту населення. Переважна більшість укриттів, розташованих у населених пунктах, можна класифікувати як найпростіші укриття, тобто цокольні або підвальні приміщення.

Зважаючи на такі обставини, гостро постало питання про захист громадян від ризиків, пов’язаних з варварським характером ведення війни державою-агресором.

З цією метою розроблено проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення вимог цивільного захисту під час планування та забудови територій» (далі – проект Закону).

Проектом Закону передбачені зміни у плануванні та будівництві новобудов в Україні. Зокрема, будівництво новобудов стане можливим лише за наявності надійних та сучасних бомбосховищ для захисту населення.

У цьому зв’язку містобудівна документація на регіональному та місцевому рівнях має містити розділ про інженерно-технічні заходи цивільного захисту (укриття). За їх відсутності – затвердження документації буде заборонено.

Принципово важливо, з точки зору додержання рівних прав, щоб бомбосховища будувалися за принципом безбар’єрності та доступності для маломобільних груп та осіб з інвалідністю.

Також планується, що відповідальними за утримання та фінансування бомбосховища будуть як балансоутримувачі, так і його власники та користувачі.

Стосовно оренди приміщень для захисту населення комунальної та державної власності, то вони будуть можливі, але за певних умов.