14/09/2023 16:07

Директор Департаменту моніторингу додержання права на справедливий суд та процесуальних прав взяв участь у засіданні Комітету Верховної Ради України з питань правової політики

14 вересня директор Департаменту моніторингу додержання права на справедливий суд та процесуальних прав Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Денис Кононенко взяв участь у засіданні Комітету Верховної Ради України з питань правової політики.

Серед питань порядку денного засідання Комітету предметом обговорення став законопроєкт «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення дотримання прав і свобод засуджених громадян України, переданих в Україну для відбування покарання, а також щодо яких компетентним органом іноземної держави було прийнято рішення про їх видачу в Україну (екстрадицію) для притягнення до відповідальності або виконання вироку» (реєстр. № 9451).

Як вказується розробниками законопроєкту у пояснювальній записці до проєкту закону, його положення спрямовані на врегулювання окремих проблемних питань реалізації виконання зобов’язань під час видачі (екстрадиції) в Україну підозрюваних, обвинувачених та засуджених, зокрема у воєнних злочинах. З цією метою Кримінально-виконавчий кодекс України доповнюється положеннями, які передбачатимуть відбування покарання засудженими до позбавлення волі, переданими в Україну для відбування покарання, а також щодо яких компетентним органом іноземної держави було прийнято рішення про їх видачу в Україну (екстрадицію) для притягнення до відповідальності або виконання вироку, у колоніях згідно з переліком, який затверджується Міністерством юстиції України. Аналогічно у Законі України «Про попереднє ув’язнення» передбачено норми щодо роздільного тримання осіб, яких передано в Україну за процедурою видачі (екстрадиції).

У своєму виступі директор Департаменту Денис Кононенко наголосив на необхідності врахування висловлених зауважень та пропозицій Уповноваженого до законопроєкту.

Зокрема, у позиції Уповноваженого, що була доведена до відома Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, було висловлено необхідність доопрацювання запропонованих проєктом змін з огляду на наступне. Так, Кримінально-виконавчий кодекс України не передбачає вимоги роздільного утримання засуджених судами України осіб та осіб, яких екстрадовано до України, а тим більше створення для таких осіб ліпших умов. Тому ідея законопроєкту щодо створення належних умов утримання, що відповідатимуть вимогам національного законодавства та міжнародних стандартів лише для осіб, які були передані в Україну за процедурою видачі (екстрадиції) для притягнення до відповідальності або виконання вироку, а також для відбування покарання, не узгоджується із вимогами статті 24 Конституції України та статтею 5 КВК України.

За результатами  дискусії між членами Комітету-народними депутатами України та запрошеними представниками заінтересованих органів Комітетом прийнято висновок рекомендувати прийняти законопроєкт за результатами розгляду на пленарному засіданні Верховної Ради України у першому читанні за основу із подальшим урахуванням поправок і пропозицій до другого читання, скоротивши строк подання таких поправок і пропозицій наполовину.