16/11/2023 18:35

Деінституціалізація послуг для осіб з інвалідністю стикнулася з багатьма викликами: представники Офісу Омбудсмана взяли участь у семінарі Європейської мережі органів з питань рівності

Як органи з питань рівності можуть підтримати деінституціалізацію із застосуванням різних підходів? 

Таку тему обговорили у Брюсселі на семінарі Європейської мережі органів з питань рівності Equinet - the European Network of Equality Bodies, участь у якому взяла делегація Офісу Омбудсмана.

Представник Уповноваженого з соціальних та економічних прав Олена Колобродова під час виступу зазначила, що Уряд України, ратифікувавши у 2009 році Конвенцію про права осіб з інвалідністю, взяв на себе міжнародні зобов’язання щодо деінституціалізації послуг для повнолітніх осіб.

Нині в Україні затверджено оновлений Національний план дій з реалізації Конвенції про права осіб з інвалідністю на період до 2025 року. 

Цей план передбачає розроблення довгострокових рішень щодо деінституціалізації послуг для повнолітніх осіб з інвалідністю та самостійного проживання їх у територіальній громаді.

Водночас проведений Омбудсманом моніторинг свідчить про наявність фінансових проблем у забезпеченні вразливих верств населення соцпослугами в громадах. 

Олена Колобродова акцентувала на актуальності цієї теми в умовах воєнного стану, адже від початку збройної агресії РФ деінституціалізація отримала новий поштовх: 

по-перше: внутрішнє переміщення наших громадян сприяло впровадженню нової послуги з догляду вдома в умовах спільного проживання отримувачів соцпослуг. При наданні такого виду послуги обов’язково враховується згода на спільне проживання;

по-друге: зросла потреба в додаткових інституціональних закладах догляду за дорослими людьми на підконтрольних Уряду України територіях, через евакуацію літніх людей та осіб з інвалідністю з районів ведення бойових дій; втрату житла; родин; розірвання родинних зв’язків.

Нагадаємо,  у жовтні Україна стала офіційним членом Європейської мережі органів з питань рівності EQUINET. Членство в цій організації дасть можливість ділитися досвідом та переймати кращі практики у сфері запобігання та протидії дискримінації, забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, вразливих груп населення відповідно до міжнародних стандартів.