Представник Уповноваженого з дотримання рівних прав і свобод взяв участь у круглому столі «Визначення статусу постраждалої від конфлікту особи як необхідна умова впровадження підходів перехідного правосуддя»

25/11/2021 17:35

Представник Уповноваженого з дотримання рівних прав і свобод Віктор Іванкевич взяв участь у круглому столі на тему: «Визначення статусу постраждалої від конфлікту особи як необхідна умова впровадження підходів перехідного правосуддя», організований Комітетом Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин.

Учасники заходу обговорили питання, які стосуються державної політики захисту прав постраждалих осіб, забезпечення компенсації шкоди, спричиненої конфліктом, визначення поняття «жертва збройного конфлікту» в Україні та міжнародний досвід.

Під час виступу Віктор Іванкевич відзначив, що відповідно до Основних принципів і керівних положень, що стосуються права на правовий захист і відшкодування збитку для жертв грубих порушень міжнародних норм в галузі прав людини, жертвами є всі, хто зазнав утисків своїх прав і свобод.

Представник Уповноваженого звернув увагу, що в національному законодавстві питання визначення статусу постраждалої від конфлікту особи частково врегульовано стосовно дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій (постанова Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів» від 5 квітня 2017 р. № 268) та стосовно осіб з інвалідністю внаслідок війни, які отримали поранення на території проведення АТО/ООС (ч.2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»).

Проте єдиного системного державного підходу до визначення того, кого саме вважати постраждалим від збройного конфлікту натепер не запроваджено.

Віктор Іванкевич зазначив, що наразі в національному законодавстві є достатньо нормативно-правових актів, що встановлюють гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб, які, на жаль, інколи дискримінують цю категорію за окремими правами, ставлять у нерівні умови з іншим населенням. Тому в даному напрямку ще є багато роботи для всіх гілок влади.

Представник Уповноваженого висловив сподівання, що даний захід стане поштовхом для розроблення законодавчих ініціатив щодо визначення кола осіб, які є жертвами конфлікту, що в свою чергу стане відправною точкою для запровадження комплексної політики реінтеграції та впровадження перехідного правосуддя.