Уповноважений сподівається, що стосовно громадянина України Міхеіла Саакашвілі будуть ухвалені рішення задля збереження його життя

27/10/2021 16:56

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова відвідала громадянина України, Голову Виконавчого комітету Національної ради реформ України Міхеіла Саакашвілі у пенітенціарній установі №12 у місті Руставі (Грузія).

«На 27-й день голодування Міхеіл виглядає блідим та виснаженим, йому складно говорити. За час перебування в пенітенціарній установі він 4 рази пережив критичні стани, двічі йому проводили переливання крові. За перебігом голодування Міхеіла Саакашвілі спостерігає лікар-терапевт в’язниці, двічі на день відбираються аналізи. У дворі установи цілодобово чергує реанімаційний автомобіль, проте його оснащення дозволяє робити лише масаж серця та переливання крові. У разі відмови життєво важливих органів належну допомогу Міхеілу Саакашвілі реанімаційна бригада надати не зможе», - повідомила Людмила Денісова.

Уповноважений нагадала, що за результатами обстеження стану здоров’я Міхеіла мультифункціональною групою лікарів 23 жовтня було надано висновок про необхідність переведення його до спеціалізованого медичного закладу. На виконання цього висновку Міністерством юстиції Грузії запропоновано перевести Міхеіла Саакашвілі у медзаклад при установі виконання покарань № 18. Він категорично відмовляється від цього, оскільки вбачає ризик для свого життя та безпеки через коло в’язнів, які у ній утримуються.

Проведений Омбудсманом Грузії Ніно Ломджарією моніторинг засвідчив, що в лікарні установи № 18 неможливо надати необхідну медичну допомогу Міхеілу через відсутність лікаря-реаніматолога та належної інфраструктури (обладнання для МРТ, комп’ютерної томографії), що є порушенням статті 3 Конвенції про захист прав людини і основних свобод та статті 22 Мінімальних стандартних правил поводження зі в’язнями.

Тому, у разі необхідної госпіталізації та надання невідкладної медичної допомоги, Людмила Денісова звертатиметься до Міністрa юстиції Грузії з проханням розглянути можливість переведення громадянина України Міхеіла Саакашвілі до цивільного медичного закладу.

Під час розмови з Уповноваженим ВРУ з прав людини Міхеіл Саакашвілі наголосив, що категорично відмовлятиметься від примусового годування. «Згідно з рішеннями ЄСПЛ «Невмержицький проти України», примусове годування прирівнюється до катування і є порушенням норм статті 3 Конвенції про захист прав людини і основних свобод», - зазначила Людмила Денісова.

Омбудсман обговорила з Міхеілом Саакашвілі порушення його процесуальних прав за п’ятьма кримінальними справами проти нього. За двома – вже є вироки, які набрали законної сили і за якими він перебуває в ув’язненні. Дві кримінальні справи, які були порушені проти Саакашвілі у 2014 році, судами досі не розглянуті. Останні судові засідання відбулися 2 місяці тому. Клопотання адвокатів та особисто Міхеіла Саакашвілі про публічний розгляд цих справ судом ігноруються.

«Це є порушенням статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право на справедливий і публічний розгляд, а також розгляд справи упродовж розумного строку, але не протягом восьми років», - зазначила Людмила Денісова.

Під час зустрічі з Уповноваженим Міхеіл Саакашвілі сказав, що вважає себе в’язнем Путіна і його життя під загрозою, втім, за будь-яких обставин він не хоче зашкодити Україні та допустити кровопролиття в Грузії.

Людмила Денісова сподівається, що найближчим часом стосовно громадянина України Міхеіла Саакашвілі будуть ухвалені рішення задля збереження його життя.