Немає кімнати для зустрічей з адвокатами, процесуальні дії із затриманими проводяться в службових кабінетах: результати моніторингового візиту до Відділення поліції № 1 (м. Мена) Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області

25/11/2021 12:59

Регіональний представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Чернігівській області Ірина Жмака разом з регіональним координатором взаємодії з громадськістю Уповноваженого Аллою Лепехою та громадським монітором Туханом Едієвим, в рамках реалізації національного превентивного механізму, здійснили моніторинговий візит до Відділення поліції №1 (м. Мена) Корюківського РВП ГУНП в Чернігівській області, з метою моніторингу дотримання прав громадян, у тому числі заходів із запобігання поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-COV-2.

Члени моніторингової групи оглянули кабінети слідчих та оперативних працівників, чергову частину, кімнату прийому громадян, кімнату для затриманих, ознайомилися зі службовою документацією та порядком її ведення.

Під час візиту встановлено низку порушень прав громадян, зокрема права на гідні умови тримання (ст. 28 Конституції України, права на свободу та особисту недоторканість (ст. 29 Конституції України), права на захист (ст. 59 Конституції України).

Зокрема, у відділенні поліції не створено умов для тимчасового тримання затриманих та доставлених осіб, оскільки кімната для затриманих не функціонує, що призводить до порушення прав останніх: особи тримаються у місцях, не передбачених законодавством. Водночас моніторами виявлено випадки тривалого тримання працівниками поліції в службових кабінетах затриманих осіб.

Водночас відсутня кімната для конфіденційного побачення затриманих із захисниками. Такі побачення відбуваються переважно в приміщенні приймальні громадян або в коридорах, які не забезпечують конфіденційність через наявність камер відеоспостереження.

Не повною мірою виконуються заходи, спрямовані на запобігання неналежного поводження із затриманими: процесуальні дії проводяться у службових кабінетах працівників, які не обладнані камерами відеоспостереження.

Службова документація у відділенні поліції ведеться з порушенням вимог до Інструкції з організації діяльності чергової служби органів (підрозділів) Національної поліції України, затвердженої наказом МВС України від 23.05.2017 №440.

Крім того, у відділенні недостатньо вживаються протиепідемічні заходи поширення гострої респіраторної хвороби COVID-19. Зокрема, не проводиться температурний скринінг відвідувачам, затриманим, доставленими та працівникам поліції. Не організовано збір використаних засобів індивідуального захисту та подальша їх утилізація.

Будівля є частково доступною для громадян, в тому числі для осіб з інвалідністю та представників маломобільних груп населення: при вході до приміщення наявний пандус, але він не відповідає необхідним стандартам, відсутні контрастні кольорові маркування для осіб з порушенням зору.

За результатами моніторингового візиту до Головного управління Національної поліції у Чернігівській області та керівництва об’єкту моніторингу буде направлено звіт з рекомендаціями щодо усунення виявлених недоліків.