Заява Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Людмили Денісової щодо додержання прав і свобод громадянина України, голови виконавчого комітету Національної ради реформ України Міхеіла Саакашвілі

18/11/2021 17:00

1 жовтня 2021 року громадянина України Міхеіла Саакашвілі було затримано в Грузії і поміщено в пенітенціарну установу № 12 м. Руставі на підставі 2 вироків грузинських судів 2018 року та судових проваджень ще у 2 справах, які тривають з 2014 року.

Відразу, після затримання Міхеіл Саакашвілі, оголосив голодування, яке триває вже 49 днів. З 06 листопада відмовився від прийому ліків, вітамінів та підтримуючих препаратів.

08 листопада 2021 року Міхеіла було примусово переведено до пенітенціарного медичного закладу пpи установi виконання покарань № 18 м. Глдані.

10 листопада 2021 року ЄСПЛ ухвалено рішення у справі Саакашвілі проти Грузії, яким визнав, що Міхеілу загрожує безпосередній ризик незворотної шкоди.

Суд вирішив, згідно з правилом 39 Регламенту Суду, звернутися до Уряду Грузії з вимогою поінформувати Суд про поточний стан здоров’я заявника, з метою забезпечення його безпеки у в’язниці, а також надання йому належної медичної допомоги на період відновлення після голодування. Також Суд вказує на необхідність складення плану лікування для одужання заявника.

ЄСПЛ закликав Міхеіла припинити голодування, визнавши факт його відмови від їжі, прийому ліків, вітамінів та підтримуючих препаратів.

Народним захисником Грузії створено комісію спеціалістів/експертів для оцінки адекватності та своєчасності надання медичних послуг Міхеілу Саакашвілі, яка 16 листопада 2021 року здійснила візит до медзакладу в’язниці № 18: оглянула Міхеіла, ознайомилася з облаштуванням закладу, медичною документацією.

У висновку 17 листопада 2021 року комісія констатувала, що громадянин України Міхеіл Саакашвілі має бути негайно переведений для належного лікування до відділення інтенсивної терапії мультифункціонального стаціонару, умовам якого не відповідає медзаклад в’язниці № 18.

Стан пацієнта комісія оцінила як критичний.

Такий висновок є підтвердженням інформації про поточний стан здоров’я Міхеіла, яка озвучувалась медичними експертами центру «Емпаті» та особистого лікаря Ніка Кіпшидзе.

На даний момент комісією встановлені діагнози: енцефалопатія Верніке, прогресуюча гіпокаліємія, анемія, таласемія; існує ймовірність шлункової кровотечі, сильно стресове середовище.

Серед очікуваних ускладнень: епілептичний статус або кома, летальна аритмія, ниркова недостатність, серцева недостатність; у разі припинення голодування велика ймовірність розвитку рефідинг-синдрому (РФС – комплекс життєзагрозних метаболічних порушень).

Для збереження життя і підтримання здоров’я Міхеіла Саакашвілі необхідно забезпечити цілодобовий і терміновий доступ до багатопрофільних медичних послуг, які надаватимуться лікарями, які мають комплексний досвід групового догляду за такими пацієнтами.

Комісія лікарів постановила, що надання таких послуг у медзакладі в’язниці № 18 не можливо.

Тому необхідним є негайне поміщення Міхеіла Саакашвілі до лікарні, яка облаштована для надання екстрених реанімаційних заходів та відповідає стандартам надання медичної допомоги таким пацієнтам з урахуванням усіх рекомендацій комісії лікарів.

Необґрунтована відмова від поміщення ув’язненого до цивільної лікарні у разі необхідності є порушенням статті 3 Європейської конвенції з прав людини.