Заява Уповноваженого до 71-ї річниці з дня ухвалення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод

04/11/2021 17:25

Сьогодні європейська спільнота відзначає 71-у річницю з дня ухвалення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яку країни-учасниці підписали 4 листопада 1950 року. Конвенція є фундаментальним надбанням суспільства у сфері захисту прав людини. Закріплені в ній права та основоположні свободи гарантуються як самою Конвенцією, так і протоколами до неї.

«Унікальність цього міжнародного документа полягає в тому, що він окрім встановлення стандартів прав і свобод людини, передбачив практичний інструмент їх захисту – можливість звернення до Європейського суду з прав людини для кожної людини» - зазначила Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова.

Ефективність захисту прав людини через ЄСПЛ Омбудсман підтвердила власним досвідом.

«У 2018 році я звернулася до Уряду України про подання до Європейського суду заяви проти Росії про порушення прав Олега Сенцова, гарантованих Конвенцією про захист прав людини  і основоположних свобод, через побоювання за його життя та можливість застосування тортур у вигляді заходів примусового годування. За результатами розгляду звернення Мін’юсту в інтересах Олега Сенцова до ЄСПЛ на підставі Правила 39 Регламенту Європейського Суду щодо надання Уряду РФ вказівок стосовно утримання від вжиття будь-яких дій, які становитимуть загрозу для життя і здоров’я Олега Сенцова, судом було винесено рішення з вимогою до РФ про прийняття невідкладних заходів по наданню необхідної медичної допомоги нашому співгромадянину. Життя політв’язня було врятовано», - розповіла Уповноважений.

Ставши повноправним членом Ради Європи з 9 листопада 1995 року та ратифікувавши 17 липня 1997 року цю Конвенцію, Україна взяла на себе зобов’язання щодо забезпечення реалізації та імплементації її положень у національне законодавство.

«На жаль, змушена констатувати значну кількість порушень норм Конвенції органами влади в Україні», - зауважила Людмила Денісова.

На сьогодні Україна посідає третє місце після Росії та Туреччини серед країн, чиї громадяни звернулися за захистом своїх прав в ЄСПЛ. Протягом 2020 року до нього було подано 4263 заяви, у першому півріччі – 1884.

Із 86 рішень, які за 2020 рік ЄСПЛ ухвалив проти України, у 82 справах (95,3% випадків) констатувалося бодай одне порушення Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Більшість поданих заяв стосувалися порушень строків розгляду цивільних та кримінальних справ у судах, катувань та нелюдських умов тримання в ув’язненні.

Із понад 47 тисяч повідомлень про порушення прав людини, які надійшли до Уповноваженого з початку 2021 року, 13% (6 120) стосувалися порушення процесуальних прав громадян – на розумні строки розгляду справ, справедливий суд і виконання судових рішень, майже 6 % (2723) – порушень прав людини в місцях несвободи.

Ці дані свідчать про системні порушення гарантованих Конвенцією прав людини, на чому Уповноважений постійно наголошує у своїх щорічних та спеціальних доповідях, поданнях та зверненнях до органів державної влади.

У День ухвалення Конвенції Уповноважений ВРУ з прав людини ще раз звернула увагу суддів, очільників правоохоронних органів та органів системи виконання кримінальних покарань на необхідність безумовного додержання прав і свобод людини, гарантованих Конвенцією та Конституцією України.

«Кількість рішень ЄСПЛ проти України - це не лише багатомільйонні позови, які вона має сплачувати на користь постраждалих осіб, а й обличчя нашої держави на міжнародній арені», - наголосила Омбудсман.