Заява Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

29/06/2018 14:11

Під час двох телефонних розмов президентів Петра Порошенка та Володимира Путіна, Президент Російської Федерації дав гарантії допуску мене, як українського Омбудсмена, до українських ув‘язнених.

Також МЗС України надіслали офіційну ноту щодо відвідання мною утримованих в тюрмах РФ і окупованого Криму політв’язнів.

Маю констатувати, що ці гарантії не були виконані.

Два тижні я перебуваю в Російській Федерації і зробила все, аби отримати доступ до ув‘язнених.

На жаль, суд відмовив мені в доступі до Романа Сущенка на підставі, що його справа ще не розглянута судом вищої інстанції.

Двічі, безпідставно, начальник тюрми та керівник Управління виконання покарань по Ямало-Ненецькому автономному округу відмовили мені у доступі до Олега Сенцова.

Вчора Уповноважена з прав людини Т. Москалькова теж відмовила на підставі, що я не є громадянка Російської Федерації. Було б дивно, якби український Омбудсмен була громадянкою Російської Федерації. Я - українська кримчанка. Так само як і Олег Сенцов - український кримчанин.

Російська Федерація намагається нав‘язати йому силоміць російське громадянство - як покарання. Дивний підхід. Громадянство має бути привілеєм, а не покаранням.

Я констатую невиконання гарантій Президента В. Путіна щодо надання мені безперешкодного, без попередніх умов, доступу до українських політв‘язнів.

Я констатую недотримання з боку Російської Федерації домовленостей, досягнутих в ході телефонних переговорів президентів.

Я констатую, що Російська Федерація порушує міжнародні конвенції з прав людини та власне законодавство, блокуючи доступ Омбудсмена і консулів до політв‘язнів.

Я констатую, що Російська Федерація приховує справжній стан здоров‘я утримуваних українців.

До жодного з них немає доступу незалежних гуманітарних організацій, а також Міжнародного Комітету Червоного Хреста.

Ми не знаємо правди про їх здоров‘я.

Суперечливі заяви про стан здоров‘я Олега Сенцова змушують думати, що його можуть примусово годувати. Давати суміш, яка складається із незрозумілих і невідомих речовин. Ми не знаємо впливу на здоров‘я і психіку цієї суміші.

Саме тому я наполягала на доступі до Олега, аби на власні очі зрозуміти його стан здоров‘яі яку медичну допомогу йому надають. Від України ховають її громадян.

Я зверталася до російського офісу Міжнародного Комітету Червоного Хрестаз проханням відвідати ув‘язнених.

Висловлюю глибоке розчарування тим, що мені не вдалося зустрітися з керівником офісу і висловити особисто це занепокоєння.

Україна висловлює глибоке розчарування і занепокоєність тим, що гуманітарна місія Омбудсменів, які мали відвідати громадян в Україні і Російській Федерації, була заполітизована і заблокована Росією.

Ми готові забрати утримуваних громадян по процедурі екстрадиції. І в цьому нам відмовляє Російська Федерація.

Ми прагнемо забрати їх через політичні домовленості.

Ми готові передати Російській Федерації 23 росіянина, засуджених в Україні за підготовку терактів, шпигунство та бойові дії. В обмін на 23 українців з російських тюрем.

Мої наступні кроки такі:

Я проінформую послів країн нормандського формату, Європейського Союзу та США щодо порушення:

  • міжнародних конвенцій,

  • мого мандату як Омбудсмена

  • домовленостей Президентів.

 Найближчим часом я відвідаю Страсбург, аби поінформувати Комісара Ради Європи з прав людини про недопуск до всіх українських заручників.

Я закликатиму її відвідати українців в тюрмах Російської Федерації.

Також я донесу цю інформацію до відповідних місій ООН і ОБСЄ.

Від Росії ми очікуємо відповіді на пропозицію розблокувати процес звільнення заручників і політв‘язнів.

Це можна зробити дуже швидко, якщо буде на те політична воля.