Заява Уповноваженого ВРУ з прав людини щодо рішення ЄСПЛ у справі «Україна проти Росії»

14/01/2021 17:50

Уповноважений ВРУ з прав людини Людмила Денісова вітає перше позитивне рішення Європейського суду з прав людини у справі «Україна проти Росії» (стосовно Криму) (подання №№ 20958/14 та 38334/18), яка стосується систематичних порушень РФ Європейської конвенції про захист прав людини і основоположних свобод на території тимчасово окупованого Криму, зокрема права на життя, свободи думки, совісті і релігії та заборони катування тощо.

Це рішення вкотре підкреслює позицію європейської спільноти про невизнання встановленого РФ «ефективного контролю» над півостровом, наслідком якого став незаконний референдум та у підсумку – тимчасова окупація Криму.

Україні вдалося надати вагомі аргументи Суду завдяки фіксації численних порушень РФ міжнародного права. Було зібрано інформацію щодо значного посилення присутності російських військ на півострові, про штучну демографічну заміну етнічного складу населення на цих територіях – в період з лютого 2014 року по 2019 рік було зафіксовано переміщення майже 173 тисяч громадян. Також шляхом моніторингу було встановлено численні порушення прав людини окупаційною владою від початку незаконного вторгнення російських військ на півострів.

Україна чекає на позитивний результат розгляду по суті всіх пунктів звинувачень України щодо РФ, адже на шляху повернення українських територій, встановлення справедливості та притягнення винних до відповідальності це буде одним з ключових інструментів відновлення територіальної цілісності нашої держави.