Уповноважений закликала Президента зробити усе можливе для звільнення українських політв’язнів та надати 188 їхнім дітям належний соціальний захист

10/08/2020 09:47

Уповноважений ВРУ з прав людини Людмила Денісова звернулась до Президента України Володимира Зеленського з проханням вжити заходів щодо звільнення українських політв’язнів з РФ, а також надати їхнім родинам та 188 дітям належний соціальний захист.

«Звертаюся до Президента України Володимира Зеленського з проханням зробити все можливе задля звільнення українських політв’язнів та надати доручення Кабінету Міністрів України забезпечити їхнім родинам належний соціальний захист. Прошу Першу леді Олену Зеленську взяти під особистий патронат кожну таку родину. Закликаю Прем'єр-міністра України та кожного члена Уряду взяти під особисту опіку кожну дитину, яка на сьогодні проживає із матір’ю на контрольованій Україною території, терміново розробити та подати на розгляд Верховної Ради України законопроект щодо врегулювання правового статусу та соціального захисту осіб, незаконно позбавлених свободи внаслідок збройної агресії проти України, а також членів їхніх сімей та затвердити відповідну державну соціальну програму», - зазначила Денісова.

Вона пояснила, що РФ, незаконно ув’язнивши громадян України, позбавила їхніх дітей уваги та піклування. Російська влада свідомо порушила міжнародне та національне законодавство, а саме статтю 9 Конвенції ООН про права дитини, статті 5, 141, 152, 153 Сімейного кодексу України та статтю 11 Закону України «Про охорону дитинства».

«Жахлива трагедія, яка сталась із сином українського політв'язня Руслана Сулейманова Мусою – є наслідком цинічної окупаційної політики РФ, що сьомий рік поспіль продовжує розлучати українські родини. І доки це відбувається, кожна така сім'я потребує нашої уваги та допомоги. За наявною в мене інформацією, 133 громадянина України, в тому числі 97 кримських татар, переслідуються РФ за політичними мотивами. 112 – незаконно утримують на території РФ та тимчасово окупованого Криму, решта обмежені в пересуванні та перебувають за місцем свого проживання. З них 71 – є батьками 188 неповнолітніх дітей», - повідомила Людмила Денісова.

Омбудсман уточнила, що 10 дружин кремлівських бранців, які виховують 12 дітей дошкільного та шкільного віку, проживають в різних регіонах материкової України, а 62 жінки разом із дітьми залишились на окупованому півострові.

«На їхніх плечах лежить не лише важкий тягар дружини політичного в’язня, а й обов’язок самостійно виховувати та убезпечувати дітей. Цієї осені на окупованій території Криму з 17 дітей політв’язнів до першого класу підуть лише 14, оскільки правами на освіту трьох дітей «керівництво» кримських освітніх закладів знехтувало. Особливої уваги та піклування потребують 11 тяжкохворих дітей. Їм потрібна висококваліфікована медична допомога. Зокрема, діти двох, обмежених в пересуванні політв’язнів – кримських татар, потребують такої допомоги негайно!», - наголосила Людмила Денісова.

Уповноважений також зазначила, що через відсутність доступу до тимчасово окупованих території Криму, системного та послідовного механізму соціального захисту сімей кремлівських бранців жодна державна інституція неспроможна надати всебічну підтримку таким родинам.

«Закликаю всі міжнародні урядові та неурядові організації, зокрема Міжнародний Комітет Червоного Хреста, надати гуманітарну допомогу дітям кремлівських бранців та сприяти посиленню боротьби на міжнародній арені за звільнення їхніх батьків. Також прошу наших громадян, правозахисників, волонтерів та громадських активістів, які перебувають на тимчасово окупованій території Криму скоординувати зусилля у підтримці таких сімей у побуті, зокрема в організації дозвілля дітей у місцях їх компактного проживання. Діти українських політв’язнів повинні мати гідне дитинство! Наша спільна мета – зробити все, аби вони не відчували браку уваги та піклування, допоки їхні батьки перебувають у полоні агресора!», - резюмувала Омбудсман України.