У Київському СІЗО залишаються неусунутими недоліки, які призводять до порушення прав ув’язнених: результати моніторингу

05/03/2021 13:09

У рамках реалізації національного превентивного механізму працівниками Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснено повторний моніторинговий візит до державної установи «Київський слідчий ізолятор».

Під час візиту учасники моніторингової групи ознайомились з умовами утримання в’язнів, документацією та провели вибіркове опитування осіб, які в ній тримаються, а також перевірили виконання рекомендацій Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, наданих під час попереднього візиту в січні 2020 року.

Під час моніторингу виявлено ряд порушень вимог національного законодавства та недотримання міжнародних рекомендацій і норм у сфері поводження із засудженими та особами, узятими під варту.

Зокрема встановлено, що у слідчому ізоляторі порушуються вимоги Закону України «Про попереднє ув’язнення» щодо роздільного тримання різних категорій ув’язнених, що може призвести до тяжких наслідків (конфліктів, заворушень тощо).

Більшість камер не забезпечені належним штучним освітленням, мають надмірну заґратованість вікон, стіни в деяких з них були вологими та вкриті грибком. Внаслідок відсутності вентиляції та паління у камерах ув’язнені позбавлені можливості дихати свіжим повітрям. Бокси збірного відділення не опалюються.

Під час моніторингу виявлено факти, коли в’язні не були забезпечені спальним місцем, у зв’язку із чим вони змушені спати по черзі або на підлозі камери, що є грубим порушенням їх права на належне поводження та гідність.

Адміністрацією СІЗО порушуються права засуджених на контакти із зовнішнім світом. Зокрема особам, засудженим до арешту, телефонні дзвінки не надаються, а засудженим до довічного позбавлення волі – у вихідні та святкові дні.

Виявлені численні факти безоплатної праці засуджених, які виконували ремонтні роботи та функції з господарського обслуговування СІЗО.

Також під час моніторингового візиту було встановлено порушення права ув’язнених на охорону здоров’я та медичну допомогу.

За результатом моніторингового візиту до вказаної установи, Міністерству юстиції України, та іншим органам влади буде спрямований відповідний звіт із зазначенням виявлених порушень прав в’язнів та наданням рекомендацій щодо їх усунення.