Уповноважений висловила позицію щодо резонансної ситуації з малолітніми дітьми в соціальних мережах та пропонуватиме відповідні зміни у національне законодавство в частині захисту малолітніх дітей

17/03/2021 15:05

Уповноважений ВРУ з прав людини Людмила Денісова надала роз’яснення батькам щодо недопущення порушення прав дітей через резонансну ситуацію, яка склалась навколо розміщеної у соціальних мережах інформації про двох малолітніх дітей, восьми та тринадцяти років, та за якою наразі відкрито кримінальне провадження.

Вона зазначила, що статтею 150 Сімейного кодексу України визначено обов’язки батьків щодо виховання та розвитку дитини. Так, батьки зобов’язані піклуватися про здоров’я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, поважати дитину. Окрім того, забороняються будь-які види експлуатації батьками своєї дитини. Частиною четвертою статті 155 Сімейного кодексу України передбачено, що ухилення батьків від виконання батьківських обов’язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

«Враховуючи те, що інформація, яка використовується та розповсюджується батьками про цих двох малолітніх дітей, створює небезпеку в першу чергу для самих дітей, є підстави вважати дії батьків такими, що порушують права дітей, а розміщення такого контенту у соціальних мережах або інших ресурсах дає можливість відстежити місце проживання та навчання дітей. Цим можуть скористатись люди, які мають певні злочинні наміри, зокрема вчинення сексуального насильства над дитиною», - наголосила Людмила Денісова.

Вона переконана, що така інформація  небезпечна й для інших дітей, які можуть брати приклади, копіювати відповідну поведінку, що у свою чергу може призвести до психологічного, фізичного, сексуального травмування дитини та булінгу.

Окремо Уповноважений зазначила, що Парламентська Асамблея Ради Європи у Рекомендаціях 2119 «Боротьба з надмірною сексуалізацією дітей» наголосила на тому, що надмірна сексуалізація дітей може чинити серйозний вплив на їх почуття власної гідності, благополуччя, відносини та рівні можливості і досягнення в школі. У деяких випадках вона може призвести до сексуальної жорстокості та нанести серйозну шкоду для їх фізичного та психічного здоров’я. Непристойні та відверті фото або відео сексуального характеру створені дітьми у особливо вразливій ситуації (наприклад, маленький вік, діти з обмеженими можливостями, діти, які перебувають у залежності) слід розглядати, як такі, що є результатом насильства або експлуатації.

Вона нагадала, що днями набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо імплементації Конвенції Ради Європи про захист дітей від сексуальної експлуатації  та сексуального насильства (Ланцаротської конвенції)», який імплементує положення матеріального права, що містяться у Конвенції та встановлює кримінальну відповідальність.

Також Людмила Денісова повідомила, що наліз згаданої вище ситуації виявив наявність системної проблеми в національному законодавстві. Так, відповідно до статті 7 Закону України «Про захист суспільної моралі», зокрема, забороняється втягнення лише неповнолітніх у діяльність з виробництва й обігу продукції сексуального чи еротичного характеру, використання образів неповнолітніх у будь-якій формі в продукції сексуального чи еротичного характеру і проведенні видовищних заходів сексуального чи еротичного характеру.

«Наразі я звернулась до Комітету Верховної Ради України з гуманітарної та інформаційної політики із ініціативою щодо внесення змін до Закону України «Про захист суспільної моралі» в частині захисту малолітніх дітей від негативного впливу продукції сексуального чи еротичного характеру, а також стосовно заборони виготовлення та розповсюдження фото та/або відео сексуального чи еротичного образу дітей», - йдеться у повідомленні Уповноваженого.