Результати моніторингового візиту до Берегівського районного суду Закарпатської області

05/04/2021 16:53

Працівники Регіонального представництва Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Закарпатській області у рамках реалізації національного превентивного механізму здійснили моніторинговий візит до Берегівського районного суду Закарпатської області.

Під час візиту монітори перевірили доступність громадян до судочинства, умови перебування громадян у суді, тримання підсудних (засуджених) та доступність суду для осіб з інвалідністю.

Монітори з’ясували, що приміщення суду перебуває в аварійному стані: частина кабінетів та зал судових засідань провалюється на понад 30 сантиметрів, на стінах тріщини та пліснява.

Вхід до будівлі суду обладнано пандусом, що не відповідає вимогам державних будівельних норм. Крім того, в суді відсутня кімната для конфіденційного спілкування адвоката з підсудним, кімнати для свідків, кімната для роботи прокурорів. Також відсутні кімнати (зони) для ознайомлення з документами.

Монітори встановили, що у Берегівському районному суді за наявності 2 залів для розгляду кримінальних справ є лише 2 камери для тримання обвинувачених (підсудних)/засуджених, що порушує вимоги Державних будівельних норм України В. 2.2-26:2010 «Будинки і споруди. Суди», відповідно до яких у кожному приміщенні суду мають бути по 3 камери на кожен зал судових засідань. Площа вказаних камер також не відповідає вимогам державних будівельних норм. Крім того, відсутнє окреме приміщення конвою та окремий санвузол для обвинувачених/засуджених. У приміщенні, де утримуються обвинувачені/засуджені на стінах пліснява, а сходи, що ведуть у підвальне приміщення, де утримуються обвинувачені/засуджені – розбиті.

Разом з тим, грубо порушують вимоги ДБН, зокрема щодо площі приміщення із розрахунку на одного працівника суду. Так, відповідно до абз. 2 п. 6.4.4 ДБН В.2.2-26:2010, площа приміщення із розрахунку на одного працівника канцелярії суду повинна бути не меншою ніж 8 кв.м. на одного працівника та додатково 6 кв.м. У Берегівському районному суді у приміщеннях суду при допустимій нормі у 2 осіб працює по 4-5 осіб.

Порушується також питний режим, оскільки біля кулера з водою у приміщенні конвою відсутній одноразовий посуд.

Після огляду залів судових засідань для розгляду кримінальних справ встановлено, що загородження для підсудних виготовлено зі спеціального захисного скла, що відповідає встановленим вимогам, а зали судових засідань обладнані у необхідній кількості технічними засобами фіксування кримінального провадження в режимі відеоконференції. Так, з 260 кримінальних справ, що були розглянуті Берегівським районним судом за час пандемії, 36 з них – були розглянуті в режимі відеоконференції.

Санвузлом працівники та відвідувачі Берегівського районного суду можуть скористатись лише на вулиці, та й той перебуває в антисанітарному стані. А рукомийники поряд з туалетними кабінами взагалі відсутні. У Берегівському районному суді наявна лише одна раковина, що знаходиться в приміщенні, яким користується судова охорона. Таким чином працівники чи відвідувачі суду не мають можливості навіть помити руки чи набрати води.

Під час візиту також вивчався стан забезпечення заходів із запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2. Так, при вході до суду розміщено оголошення про карантин та про необхідність перебування відвідувачів у приміщені установи у захисних масках. Моніторинговою групою встановлено, що масковий режим в установі загалом дотримується.

За результатами моніторингового візиту буде підготовлено звіт та направлені відповідні акти реагування.