На прохання підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, представником Уповноваженого проведено моніторинг судового засідання
07/04/2021 17:44
07/04/2021 17:44
Під час моніторингового візиту національного превентивного механізму до Київського слідчого ізолятора, моніторами Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини виявлено осіб з ознаками катувань, з якими вони поступили до зазначеної установи. В ході моніторингу та за його результатами вжито відповідних заходів реагування, у т. ч. здійснено моніторинговий візит НПМ до Броварського районного управління поліції http://surl.li/pyir, Броварського міськрайонного суду Київської області http://surl.li/pyiq.
Згідно з частиною 2 статті 55 Конституції України, кожен має право звернутися за захистом своїх прав до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Відповідно до пункту 9 статті 13, статті 11 Закону України «Про Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини», представником Уповноваженого у північних областях Вікторією Пєховою здійснено моніторинг забезпечення прав учасників кримінального провадження на доступ до правосуддя, справедливий упродовж розумного строку судовий розгляд справ у якості спостерігача на судовому засіданні Броварського міськрайонного суду. Спостереження здійснювалось відкрито, про що було проінформовано слідчого суддю.
Жодних перешкод з боку судді при реалізації права брати участь у відкритому судовому засіданні не було.
Під час судового засідання головуючим було роз’яснено права та обов’язки учасникам судового процесу, право заявляти відвід суду; заслуховувалась думка учасників в усіх випадках, передбачених КПК України.
Випадків нетактовної та неетичної поведінки не встановлено.
Документи та клопотання, заявлені сторонами, долучені судом до матеріалів справи.
У судовому процесі дотримано принцип рівності сторін та права на захист.
Фактів порушення з боку слідчого судді прав учасників кримінального провадження на доступ до правосуддя не встановлено.
Відповідно до пункту 8 частини 2 статті 129 Конституції України однією з основних засад судочинства є забезпечення апеляційного та касаційного оскарження рішення суду, крім випадків, встановлених законом.
Разом з тим, під час судового засідання отримано інформацію, що судом апеляційної інстанції упродовж майже двох місяців дії запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, не було розглянуто апеляційну скаргу захисника підозрюваного.
Крім того, в ході моніторингу знайшла підтвердження та обставина, що особа підозрюваного у вчиненні злочину, могла бути піддана катуванню. Зазначене було предметом розгляду при обранні запобіжного заходу та знайшло відображення у відповідній ухвалі суду, у зв’язку з чим на органи прокуратури покладено обов’язок забезпечити проведення судово-медичного обстеження, а на ДБР – проведення розслідування обставин, викладених у заяві підозрюваного.
Зазначене питання продовжує перебувати на контролі Уповноваженого ВРУ з прав людини, адже згідно з частиною 1 статті 28 Конституції України ніхто не може бути підданий катуванню, жорсткому, нелюдському або такому, що принижує його гідність, поводженню чи покаранню.