Результати безвиїзної перевірки додержання Попаснянською ВЦА Луганської області прав постраждалих осіб на отримання грошової компенсації за зруйноване житло

15/09/2021 10:52

Департаментом моніторингу рівних прав і свобод Секретаріату Уповноваженого ВРУ з прав людини проведено безвиїзний моніторинг додержання Попаснянською військово-цивільною адміністрацією Луганської області права громадян на отримання грошової компенсації, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації.

Під час перевірки встановлено, що за період з липня 2014 року по вересень 2021 року Попаснянською ВЦА обліковано 1749 приватних будинків, які постраждали внаслідок збройної агресії Російської Федерації, з них 58 - зруйновані, а також 146 багатоквартирних будинків комунальної власності, з яких 37 зруйновані.

Станом на 13.09.2021 року комісією щодо проведення обстеження житла, зруйнованого (пошкодженого) внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації, створеною розпорядженням керівника Попаснянської міської військово-цивільної адміністрації від 22.06.2021 року № 02-02/114, проведено обстеження 22 об’єктів нерухомого майна (будинків), які були зруйновані та пошкоджені внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру. Власникам цих об’єктів видано довідки про визнання особами постраждалими внаслідок надзвичайної ситуації.

Варто зазначити, що відновлення пошкодженого та зруйнованого приватного житла здійснювалось тільки за рахунок благодійних фондів та організацій у вигляді будівельних матеріалів. Гуманітарну допомогу на відновлення житла отримали 1172 постраждалі особи.

Ремонт пошкодженого житла комунальної власності (багатоквартирного житлового фонду) здійснювався як за рахунок благодійних фондів та організацій, так і коштів місцевого, районного та обласного бюджетів.

За період з вересня 2020 року по вересень 2021 року до Попаснянської ВЦА надійшло 13 заяв щодо надання грошової компенсації за зруйновані житлові будинки (квартири), які були передані до обласної комісії з питань надання грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації (обласна комісія). За результатами розгляду справ заявників обласною комісією було ухвалено рішення щодо надання 12 постраждалим особам грошової компенсації. Одну справу повернуто на доопрацювання (надання уточнювальних документів).

Перевірка засвідчила, що незначна кількість поданих заяв щодо отримання грошової компенсації пов᾿язана з низькою обізнаністю громадян щодо можливості отримання такої допомоги, а також відсутністю у постраждалих осіб необхідних документів, передбачених Порядком надання та визначення розміру грошової допомоги постраждалим від надзвичайних ситуацій та розміру грошової компенсації постраждалим, житлові будинки (квартири) яких зруйновано внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації (далі – Порядок), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 18.12.2013 № 947 (зі змінами), зокрема оригіналів документів, підтверджуючих право власності.

За підсумками перевірки Уповноваженим буде направлено звернення до Віцепрем᾿єра – Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексія Резнікова з пропозиціями щодо необхідності удосконалення існуючого механізму надання грошової компенсації з метою нормативного врегулювання проблем.