Завдяки реагуванню Уповноваженого поновлено права дітей, які постраждали внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів

07/04/2021 18:42

У лютому 2021 року до Уповноваженого ВРУ з прав людини звернувся Благодійний фонд «Право на захист» з проханням сприяти захисту права дітей на отримання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.

Представники фонду поінформували, що Нікольською районною державною адміністрацією Донецької області у грудні 2020 року було скасовано вище вказаний статус 35 дітям/особам, яким його було надано протягом 2020 року.

За даним фактом було відкрито провадження Уповноваженого.

Варто зазначити, що механізм надання такого статусу та підстави для його скасування передбачено Порядком надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 № 268.

Крім того, Нікольський район Донецької області належить до Переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, затвердженого розпорядженням Кабінету Міністрів України від 02.12.2015 № 1275-р.

У рамках здійснення провадження до районної державної адміністрації був скерований запит з вимогою надати пояснення та копії документів, які стали підставою для скасування дітям та особам відповідного статусу.  

Після детального вивчення документів Уповноваженим було направлено запит та отримані матеріали до Міністерства соціальної політики України з проханням вжити відповідних заходів реагування стосовно правомірності скасування Нікольською РДА рішення про надання дітям/особам статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Адже скасування такого статусу вливає на можливість реалізації прав дітей на пільги, передбачені державою.

За результатами перевірки Міністерством встановлено, що прийняті Нікольською РДА рішення про скасування статусу дітям, які постраждали внаслідок  воєнних дій та збройних конфліктів, не відповідають законним правам та інтересам дітей.

Наразі у зв’язку з утворенням та реорганізацією районних державних адміністрацій правонаступником Нікольської РДА є Маріупольська РДА.

5 квітня 2021 року прийнято розпорядження голови Маріупольської РДА про визнання такими, що втратили чинність розпорядження Нікольської РДА про скасування дітям/особам статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.

Право дітей поновлено.

Окрім того, Міністерством розробляються зміни до Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05.04.2017 № 268, з метою недопущення неоднозначного застосування норм, які спричиняють порушення прав дітей.