Уповноважений: ініціатива Мінсоцполітики щодо скорочення переліку осіб, які можуть отримати компенсацію вартості послуги «муніципальна няня», звужує права сімей з дітьми

22/07/2021 14:25

На погодження до Уповноваженого ВРУ з прав людини надійшов розроблений Мінсоцполітики проект постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня».

Зазначений проект акту передбачає визначення обмеженого кола осіб, які матимуть право скористатися послугою «муніципальна няня».

Чинна редакція Порядку відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» надає можливість на отримання такої компенсації усім сім’ям з дітьми до трьох років, у яких обидва із батьків, опікунів є працевлаштованими.

Міністерство пояснило, що такі зміни пов’язані з випадками зловживання отримувачами та надавачами послуг з догляду (муніципальними нянями) своїми правами шляхом фіктивного укладання договорів і як наслідок нецільового використання бюджетних коштів.

Однак проект акту не містить ні положень щодо усунення прогалин в законодавстві, які унеможливлять таке зловживання, ні положень щодо посилення контролю за наданням послуги з догляду за дитиною до трьох років.

Уповноважений висловила свою категоричну позицію щодо недопущення звуження прав сімей з дітьми з мотивів відсутності належного контролю з боку держави за процесами міграції коштів.

Уповноважений наголошує, що держава має розробити процедуру та ефективних механізмів контролю за цільовим використанням коштів державного бюджету, а не звужувати права людини.

Крім того, зважаючи на несприятливу демографічну ситуацію в нашій країні та браком місць в закладах дошкільної освіти, недопустимим є створення перешкод у отриманні сім’ями з дітьми допомоги від держави у вигляді «муніципальної няні».

Уповноважений вважає за необхідне удосконалити законодавства, що унеможливить зловживання згаданою послугою та покращить механізм контролю за цільовим використанням коштів без звуження прав людини.