Офіційне звернення Уповноваженого ВРУ з прав людини Людмили Денісової

23/01/2019 17:07

Вельмишановні Глави дипломатичних представництв держав-членів Європейського Союзу,

Засвідчую Вам свою повагу та маю честь повідомити про ситуацію щодо незаконного затримання та взяття у полон 24 військовослужбовців Військово-Морських Сил Збройних Сил України Російською Федерацією.

25 листопада 2018 року малі броньовані артилерійські катери «Бердянськ» та «Нікополь», а також рейдовий буксир «Яни-Капу», здійснювали плановий морський перехід з порту м.Одеса до порту м.Маріуполь. Цей перехід здійснювався з дотриманням положень усіх чинних багатосторонніх та двосторонніх міжнародних договорів та правил навігації.

Проте, з боку Російської Федерації відбувся неприхований збройний напад на українські військові судна, що стало черговим актом збройної агресії проти України.

Згідно з Третьою Женевською конвенцією про поводження з військовополоненими 24 українські моряки мають статус військовополонених. Це визнає більшість цивілізованих країн світу. Незважаючи на це, усім морякам у січні 2019 року продовжено строк тримання під вартою на 3 місяці.

Одним із головних питань залишається стан поранених моряків. А ні я, а ні адвокати, досі не отримали жодної підтвердженої медичними довідками офіційної інформації про те, які саме поранення було отримано, як здійснювалося лікування і як почуваються хлопці.

За інформацією адвоката Сергія Бадамшина, який особисто бачив Василя Сороку 22 січня 2019 року, моряк потребує негайної медичної допомоги. Функції руки не відновлено, пальці не згинаються, набряк не сходить, а у самій руці залишилися уламки.

Крім того, координатор групи адвокатів Микола Полозов має інформацію, що поранених Андрія Артеменко та Андрія Ейдера готують до перевезення з медичного блоку СІЗО «Матросская тишина» до СІЗО «Лефортово», де відсутні можливості для надання медичної допомоги, хоча їхнє лікування та реабілітація має тривати.

Закликаю країни ЄС посилити тиск на російську владу з метою дотримання нею норм міжнародного гуманітарного права. Наполягаю не лише на збереженні, а й на подальшому посиленні відповідних санкцій.

Зокрема, я вимагаю від РФ направити поранених військовополонених до третьої (нейтральної) країни, для надання їм кваліфікованої медичної допомоги. Це відповідало б положенням Женевської конвенції 1949 року.

Наполягаю на звільненні українських військовополонених моряків без будь-яких умов з боку РФ, зважаючи на основоположні принципи, які закладено у Женевській конвенції.

Користуюсь цією нагодою, щоб поновити запевнення у моїй високій до Вас повазі.

Людмила Денісова