На Хмельниччині представник Уповноваженого в центральних областях та працівники регіонального представництва зустрілися зі спостерігачами (СММ) ОБСЄ в Україні

14/09/2021 17:35

На Хмельниччині представник Уповноваженого в центральних областях Валерій Ольховий, працівники регіонального представництва Уповноваженого в Хмельницькій області Оксана Кізаєва, Оксана Шейгец та регіональний координатор взаємодії з громадськістю Уповноваженого в Хмельницькій області Ольга Осередчук зустрілися зі спостерігачами спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ в Україні Свєтланою Радовановіч та Діною Безсмертною.

Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ в Україні (СММУ, англ. Special Monitoring Mission OSCE to Ukraine, SMMU) —це місія неозброєних цивільних спостерігачів ОБСЄ, яка здійснює моніторинг та звітує про ситуацію з дотримання прав людини та гуманітарну ситуацію як у зоні конфлікту на Донбасі, так і по всій території України. Діяльність Чернівецької групи поширюється на територію Чернівецької, Хмельницької та Вінницької областей.

Під час робочої зустрічі обговорили питання щодо захисту прав людини в центральних областях та заходи, які вживаються регіональними представниками у Хмельницькій та Вінницькій областях з поновлення конституційних прав і свобод громадян. Зокрема, йшлося про виявлені регіональними представниками порушення щодо свободи вираження поглядів та свободи засобів масової інформації на Вінниччині та Хмельниччині, доступу до правосуддя, захисту економічних та соціальних груп населення, особливо внутрішньо переміщених осіб та учасників антитерористичної операції (АТО).

Валерій Ольховий зауважив, що тривале проведення реформ в судовій системі, довга процедура призначення суддів, а також недостатнє матеріально-технічне забезпечення апарату суддів спричиняють проблеми, які виникають у належному доступі до правосуддя. Тільки на Хмельниччині, на 21 суд передбачено по штату 137 суддів, а фактично працює 106. На сьогодні вакантною є 31 посада судді.

Спостерігачів СММ ОБСЄ в Україні цікавили питання щодо виявлених порушень та захисту прав внутрішньо переміщених осіб та учасників антитерористичної операції (АТО) та кількості скарг, які надходять від даних осіб.

Валерій Ольховий зазначив, що кількість скарг не збільшилась, проте питання які потребують вирішення, залишаються. Оксана Кізаєва повідомила, що звернення, які надходять від внутрішньо переміщених осіб та учасників АТО до регіонального представництва Уповноваженого в Хмельницькій області, найчастіше стосуються питань у сферах житлового, пенсійного забезпечення, соціального захисту та права на виділення земельних ділянок. За реагування регіонального представництва Уповноваженого в Хмельницькій області права учасників АТО на виділення земельних ділянок та передачі їх у власність було поновлено однією із територіальних громад області.

Спостерігачів також цікавили питання щодо впливу пандемії на забезпечення прав і свобод людини в регіонах, а також питання щодо ситуації із запобігання та протидії домашньому насильству.

На завершення заходу учасники домовились щодо подальшої співпраці та обміну інформації щодо стану дотримання прав людини в центральному регіоні.