Результати моніторингового візиту НПМ до Малижинського психоневрологічного інтернату

11/06/2021 15:45

Працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та громадський монітор відвідали Малижинський психоневрологічний інтернат Харківської області.

В установі проживають 143 жінки з інвалідністю у зв’язку з психічними захворюваннями, з яких 18 недієздатних, опіку над якими здійснюють родичі. Стосовно трьох недієздатних підопічних закладом підготовлено пакети документів і подано до суду заяви про поновлення дієздатності.

Територію закладу огороджено, облаштовано місця для прогулянок підопічних, наявні альтанки і гойдалки. Моніторингова група відмітила організацію проведення різних видів дозвілля підопічних, до яких залучені й лежачі хворі. Поробки підопічних представлені на виставці, яка постійно оновлюється.

Водночас встановлено, що для підопічних, які потребують посиленого догляду, не забезпечено належних умов проживання. В корпусі стійкий запах сечі, при цьому не здійснювалося провітрювання житлових кімнат. Не забезпечено приватності – частина ліжок розміщена впритул, не використовуються медичні ширми при гігієнічних процедурах лежачих хворих. Як і під час попереднього візиту, що відбувся у 2014 році, персоналом й надалі не враховуються вподобання жінок щодо зачісок: більшість з них шаблонно коротко острижені.

Під час опитування підопічні повідомили про застосування до них ізоляції, обґрунтування якої відсутнє в медичній документації.

В інтернаті відсутня взаємодія з підрозділами вторинної правової допомоги, відсутня інформація про права людини та номери телефонів посадових осіб і гарячих ліній, на які підопічні можуть звернутися у разі порушення їхніх прав.

За результатами моніторингового візиту буде підготовлено звіт з рекомендаціями щодо усунення виявлених недоліків та порушень та скеровано листи до органів державної влади.