Сьогодні - Міжнародний день протидії булінгу

04/05/2021 08:43

За останні роки явище булінгу, на жаль, стійко увійшло в життя українських підлітків. Майже щоденно в засобах масової інформації та в соціальних мережах повідомляється про випадки, булінгу/цькування в дитячому середовищі.

Про активізацію уваги держави до проблематики булінгу свідчить ухвалення Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)», який набрав чинності понад два роки тому. Вказаним Законом надано визначення булінгу в законодавстві та встановлено відповідальність за булінг (цькування). Також наразі Міністерством освіти і науки розроблено порядок реагування на випадки булінгу (цькування) в закладах освіти.

Уповноважений ВРУ з прав людини відзначає ефективність Закону. Так, за даними Національної поліції України за два роки від часу запровадження закону працівниками правоохоронних структур складено майже 600 адміністративних протоколів за скоєння булінгу (344 у 2019 році та 242 у 2020 році).

За інформацією Державної судової адміністрації України, у 2019 році на розгляді судів за статтею 173-4 «Булінг цькування учасника освітнього процесу» Кодексу України про адміністративні правопорушення перебувало 387 справ, з яких 248 було розглянуто. За результатами розгляду, у 114 справах накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу на загальну суму 114 849 грн., у 10 справах – у вигляді громадських робіт.

Зниження у 2020 році відсотка притягнення осіб до відповідальності за вчинення булінгу, закономірно пояснюється переходом освітнього процесу на дистанційну форму через пандемію коронавірусу. Таке зниження спостерігається і у кількості звернень щодо захисту права дитини на гідне ставлення, які надходять до Уповноваженого з прав людини. Утім жодне звернення не залишається поза увагою. За кожним випадком здійснюється реагування, спрямоване на захист права дитини від насильства, та створення безпечного освітнього простору.

Водночас варто зазначити, що цькування дітей не зменшилось, а перейшло в іншу площину, яка виходить за межі навчального процесу. Зокрема, це інтернет-простір, так званий кібер-булінг, та середовище спілкування підлітків поза школою.

Крім того, нормами законодавства не охоплені випадки вчинення цькування, наприклад у закладах відпочинку та оздоровлення, спортивних секціях, гуртках, інших осередках дитячого розвитку.

Тож Уповноважений наголошує на необхідності опрацювання питання розширення межі дії чинного Закону: або через додавання норм для його вдосконалення, або шляхом прийняття інших нормативних актів у цьому напрямі.

Про важливість для Уповноваженого захисту права дітей на гідне ставлення свідчить те, що у 2021 році питання додержання прав дітей на захист від усіх форм насильства визначено одним із стратегічними напрямів роботи Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у сфері дотримання прав дитини.

Уповноважений зазначає, що про запобігання насильству треба говорити постійно, а не тільки в тематичні дати. Тому це питання перебуває на постійному контролі Уповноваженого

Якщо ви опинились або стали свідками ситуації булінгу цькування, насильства, можете звернутися:

- у закладі освіти, де ви навчаєтесь – до соціального педагога, директора, практичного психолога, класного керівника, іншого вчителя, якому ви довіряєте, медичного працівника, шкільного офіцера поліції;
- до батьків, до людини, з якою у вас довірливі стосунки (друг або подруга (їх батьки), родичі, керівники гуртків чи секцій, які ви відвідуєте);
- до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини: - електронна адреса hotline@)ombudsman.gov.ua, поштова адреса: 01008, вул. Інститутська 21/8, м. Київ;
- у поліції – до дільничного офіцера поліції, працівників ювенальної превенції;
- до працівників служби у справах дітей;
- неурядових громадських організацій;
- на Національну дитячу «гарячу лінію» за номерами 0 800 500 225 або 116 111 (безкоштовно) в межах України