Екологічна модернізація гарантуватиме право на безпечне для життя довкілля

14/09/2021 16:56

Міжурядовою групою фахівців ООН з питань зміни клімату опубліковано звіт «Зміна клімату 2021: Основа фізичної науки», авторами якого є 234 експерти з 66 країн світу.

У звіті зазначається, що останні п’ять років були найспекотнішими за всю історію спостережень із 1850 року. Елементи екосистеми (ліси та поверхневі води) не спроможні поглинути весь вироблений СО2.

Кліматична криза – це нова загроза для людства, на яку треба рішуче реагувати. Відсутність невідкладних заходів щодо скорочення викидів парникових газів матиме, як наслідок, невідворотні зміни для довкілля, умов проживання людини та економіки.

Кліматична криза також поглиблює і соціальні проблеми: дисбаланс у доступі до природних ресурсів (родючих ґрунтів, питної води), кліматична міграція, негативний вплив на здоров’я вразливих категорій населення.

Українці також відчули на собі наслідки зміни клімату:

- паводки на території західної України влітку 2020 року;

- лісові пожежі у східних регіонах у 2020 році;

- посуха, що спричиняє втрати урожаїв.

Змінити ситуацію можливо лише скоротивши викиди вуглецю, збільшивши частку використання відновлюваних джерел енергії та збільшивши кількість висаджених дерев.

Кабінетом Міністрів України ще наприкінці 2017 року було затверджено Національний план скорочення викидів від великих спалювальних установок (НПСВ). У 2019 році Урядом ухвалено рішення про відтермінування строків виконання заходів на виконання НПСВ. Торік розглядалося питання щодо пролонгації загального строку реалізації НПСВ, зокрема через відсутність механізму фінансування заходів із екологічної модернізації.

У щорічній доповіді  за 2020 рік Уповноваженим надавалася рекомендація Міністерству енергетики України внести зміни до НПСВ щодо встановлення джерел фінансування для його реалізації.

16 липня 2021 року Верховна Рада України ухвалила постанову «Про імплементацію Національного плану скорочення викидів від великих спалювальних установок», якою доручено Кабінету Міністрів України, зокрема, затвердити комплекс потенційних джерел та інструменти фінансового забезпечення впровадження НПСВ.

Проте заходи в сфері протидії змінам клімату та адаптації до цих змін впроваджуються вкрай повільно. Водночас небайдужа громадськість намагається допомогти прискорити процес таких змін, організовуючи регіональні та Всеукраїнські екологічні акції на їх підтримку. Найближча така акція відбудеться 26 вересня 2021 року. Це буде Кліматичний марш, який влаштує громадська організація «Екодія». Метою цього екологічного заходу є донесення до Уряду вимоги громадськості спрямовувати достатні бюджеті кошти на заходи щодо скорочення викидів в атмосферне повітря, адаптації до зміни клімату та інші природоохоронні заходи, а також гарантувати ефективне їх використання.

Проведення маршу заплановано не лише в Києві, а й в інших містах, зокрема, у Львові, Дніпрі, Запоріжжі, Чорноморську.