Результати моніторингового візиту до ДУ «Криворізька установа виконання покарання (№ 3)»: виявлено факти, що свідчать про жорстоке або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання

28/05/2021 11:03

У рамках національного превентивного механізму працівники Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини спільно з громадським монітором здійснили моніторинговий візит до ДУ «Криворізька установа виконання покарання (№ 3)» та Криворізької міської медичної частини № 3 філії ДУ «ЦОЗ ДКВС України» у Дніпропетровській та Донецькій областях.

За результатами проведення моніторингового візиту виявлено факти, що свідчать про жорстоке або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання.

Зокрема, збірне відділення установи, розташоване в підвальному приміщенні, у зв’язку з чим в камерах відсутнє природнє освітлення. Камери не обладнані столами та достатньою кількістю лав для сидіння. Крім того, У день візиту через аварію каналізаційної системи деякі камери та коридор відділення були затопленні стічними водами, в них відчувався стійкий неприємний запах.

Медичний огляд новоприбулих осіб проводиться через грати, якими обладнана оглядова кімната. Крім того, на поверхах коридорах та у кімнаті для виховної роботи з засудженими до довічного позбавлення волі обладнані металеві клітки, до яких поміщаються в’язні, що призводить до приниження їх гідності.

Під час вивчення умов тримання осіб, засуджених до довічного позбавлення волі та спілкування з ними, встановлено що в окремих камерах не забезпечено дотримання встановленої норми площі на одну засуджену особу. Незважаючи на те, що в установі створено умови для працевлаштування засуджених для довічного позбавлення волі, вони тривалий час не залучаються до праці. Також в установі не забезпечено реалізацію прав засуджених осіб на отримання професійно-технічної освіти.

Встановлено, що з лютого поточного року, засудженим не забезпечено доступ до мережі інтернет, що призводить до порушення їхніх прав на підтримку контактів із зовнішні світом.

Також в установі встановлено порушення права ув’язнених на охорону здоров’я та медичну допомогу. Так, під час візиту з’ясовано, що ув`язненим не проводиться повний первинний медичний та профілактичний огляд, через відсутність лікаря психіатра, хірурга та терапевта. З березня 2020 року не проводиться флюорографічне та рентгенологічне обстеження, що призводить до неналежного надання медичної допомоги та недотримання вимог інфекційного контролю за туберкульозом в установі.

За результатами моніторингового візиту до установи, Міністерству юстиції України, буде спрямований звіт із зазначенням виявлених порушень прав в’язнів та наданням рекомендацій щодо їх усунення.